Shokrinia
Shokrinia
حساسیت های ملت از 1+5 تا 1-5


بیش از چند ماه است که دولت یازدهم بیشترین حجم اطلاع رسانی کشور را به سمت سوی مذاکرات هسته ای، توافقنامه های ژنو یک و دو و نشست های کارشناسی حول این مباحث سوق داده است و حجم اخبار و اطلاعات منتشر شده از این جریان با قاطعیت تمام بیشترین حجم دربرگیری رسانه ای در کشور بوده که آگاهانه یا ناآگاهانه بسیاری از اذهان و افکار را به خود مشغول ساخته است.

جدای از اینکه حجم داده های اطلاعاتی دولت از اصل توافقات و واقعیات مذاکرات بسیار ناچیز بوده و عملا" مردم و رسانه ها با نگاهی نامحرمانه از سوی دولتمردان مواجه بوده اند، بسیاری از کارشناسان اصل توافقات را گنگ، مبهم و بسیار تعهدآورتر از آنچه ادعا می شود، پنداشته و به تحلیل آن می پردازند.

اخبار عجیب و غریبی که گاه از فحوای کلام حاضرین در نشست ها، از جمله نمایندگان ارشد کشورهای مختلف و به ویژه آمریکایی ها و اظهارات رسانه ای شخصیت های سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی آنان شنیده می شود با خوشبینانه ترین حالت ممکن، مسائلی است که استقلال، عزت و افتخار ملی ایرانیان را دچار خدشه و آسیب خواهد کرد.

ادامه مطلب...

سرنوشت پساتوافق تا پساتحریم



ماراتن 12 ساله مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی که خود را قیم جهان می دانند و از حق غیرقانونی وتو در بزرگترین نهاد بین المللی(شورای امنیت سازمان ملل) برخوردارند روز گذشته با اعلام دستیابی به توافق موسوم به خوب – خوب به اتمام رسید.

آنچه اما درباره این توافق قابل توجه است پذیرفته شدن حق قانونی جمهوری اسلامی ایران در غنی سازی اورانیوم با اتکا به ظرفیت و توان بومی و داخلی است. نکته ای که پیش از این هیچ یک از مذاکره کنندگان حتی آنان که منافع بیشتری در ایران دارند، روی آن موضع داشتند.

رفع همزمان همه تحریم های ظالمانه دارویی، مالی، اقتصادی و صنایع مختلف نیز گرچه حقی بود که به ناحق از ملت ایران سلب شده بود اما به اذعان مقامات کشورمان، به صورت یکجا برداشته می شود که این نیز به نوبه خود به ویژه بخش هایی که با زندگی روزمره مردم سروکار دارد، گامی مناسب است که برداشته شده است.

برخی دستاوردهای مذاکرات نیز ازجمله فعال ماندن تاسیسات هسته ای فردو، اراک و نطنز هریک به فراخور خود علیرغم محدودیت های قابل توجه در برخی بخش ها، را می توان امتیازی به طرف های مذاکره برای پذیرش حقوق حقه ایران ارزیابی کرد که طبیعتا" در جریان مذاکرات که روند داد و ستدی دارد، تلاش شده بیشترین امتیاز گرفته شود.
ادامه مطلب...

مطالبات جوان از وزارت جوانان

امروز روز جوان است و به عادت همه ساله برنامه هایی برای جوانان اعم از سخنرانی، همایش و بزرگداشت و تقدیر و تجلیل در نقاط مختلف کشور برگزار می شود.

فارغ از اینکه گرامیداشت روز جوان تا چه حد باشکوه برگزار می شود و سطح مسئولان، مقامات و چهره های نخبه جوان در این هم اندیشی ها چه میزان است، توجه جدی به مطالبات جوانان از مجموعه متولی امورشان که چندسالی است نام وزارت را هم باخود یدک می کشد نیازمند روزها و ساعت ها بحث و بررسی است.

وزارت نوپای ورزش و جوانان که خلاصه ای از سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان بود اکنون دومین وزیر خود را تجربه می کند، وزارت خانه ای که نه تنها جوانان آشنایی چندانی با وزیرش که جوان هم نیست ندارند بلکه حتی معاونین وزیر و مدیران زیرمجموعه این وزارت خانه برای جوانان و فعالان این عرصه غریبه اند و به همین ترتیب کار در این حوزه همچنان نامعلوم!..


ادامه مطلب...

کرمانشاه؛ هندوستان ایران، میزبان سفرهای نوروزی
گزارشي از گهواره تمدن بشري
استان کرمانشاه نماد همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام، مذاهب، زبان‌های گوناگون است که در همزیستی مثال‌‌زدنی در کنار هم سال‌هاست زندگی می‌کنند. اين استان به عنوان یکی از گهواره‌های تمدن بشری در مرکز غرب ایران و بین استان‌های کردستان، همدان، لرستان و ایلام قرار دارد.
نویسنده : رسول شکری نیا 

مرز بيشتر از 300 کیلومتری این استان با کشور عراق، اهمیت دوچندانی به موقعیت استراتژیکی و سیاسی و اقتصادی این منطقه داده است.این استان کهن با تاریخ و تمدن افزون بر 12هزار و 500 سال به اعتبار آثار باقیمانده از تپه گنج دره هرسین و تپه باستانی دینور به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوای ایران و حتی خاورمیانه، از دیرهنگام به هندوستان ایران شهرت داشته است. فضای کوهستانی و سرسبز و جلوه‌های طبیعی و بکر سبب شده از سالیان دور کرمانشاه را هندوستان ایران بنامند. اقلیم متنوع و سرسبز و برخورداری دائمی از آب و هوای چهار فصل در کنار صدها جاذبه تاریخی، طبیعی و گردشگری و قرار داشتن در مسیر تاریخی جاده ابریشم، این استان را به خاستگاه ایرانگردان و جهانگردان تبدیل کرده است.


لینک گزارش در جوان آنلاین

لینک گزارش در روزنامه جوان

ادامه مطلب...

شهید مهدی نوروزی؛ اسطوره شجاعت سرزمین من
به بهانه چهلمین روز شهادت شهید مهدی نوروزی:

شهید مهدی هیچ گاه و در هیچ یک از عرصه هایی که نظام به حضورش نیاز داشت، صحنه را ترک نکرد و همیشه پای کار بود، در مبارزه و میدان دفاع از انقلاب و اسلام همیشه جلو دار بود. دیدگاهش این گونه نبود که پشت سر کسی غیر از ولایت حرکت کند، حتماً باید خودش محوریت کار را به دست می گرفت و جلو دار بود.

مهدی نوروزی شهید دلاوری که بالاخره به غایت آرزوهایش رسید و در بهترین حالت ممکن برای یک مسلمان شیعه، غلطان و غوطه ور در خون پاکش در سامرا و در دفاع از حرمین شریف عسگریین شربت شهادت را به تنهایی سرکشید و آسمانی شد.



آنان که مهدی را می شناختند می دانستند که شهید نوروزی با بصیرت خود همواره صراط مستقیم ولایت را درست تشخیص می داد و ویژگی مهم شخصیت این شهید بزرگوار، بصیرتی بود که در مسائل مختلف داشت و می توان گفت: شاخصه اول ویژگی شخصیتی وی همان ولایت پذیری محض بود.

شهید نوروزی از شهدایی است که در طول دوران زندگی خود آرزوی شهادت را ذره ای از خویش دور نکرد. در هر جایی که حضور داشت چه در پایگاه های بسیج، حسینیه ها، مساجد، هیئت های مذهبی و چه در کارهای اداری و اجرایی و عملیاتی همواره عشق به شهادت و ولایت در وی بارز و شاخص بود به گونه ای که بعد از خدای بزرگ و اهل بیت(ع) ارادت خاصی به مقام معظم رهبری داشت، هر جا که انگشت اشاره ولایت به آن سمت بود، شهید مهدی نوروزی در آن راه ثابت قدم و استوار حرکت می کرد و پیشگام بود.

شهید مهدی هیچ گاه و در هیچ یک از عرصه هایی که نظام به حضورش نیاز داشت، صحنه را ترک نکرد و همیشه پای کار بود، در مبارزه و میدان دفاع از انقلاب و اسلام همیشه جلو دار بود. دیدگاهش این گونه نبود که پشت سر کسی غیر از ولایت حرکت کند، حتماً باید خودش محوریت کار را به دست می گرفت و جلو دار بود.

تقوا به عنوان یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های شخصیتی شهید نوروزی بسیار مهم بود و در میان دوستان و آشنایان در اقامه نماز اول وقت، از همه معتقدتر بود. در فعالیت های مختلف کاری، اداری، ماموریتی و در هر جایی که  حضور داشت همیشه نماز اول وقت را نه تنها خود اقامه می کرد بلکه به دوستان نیز توصیه می کرد در اقامه نماز اول وقت کوتاهی نکنند و دائم الوضو بودن مشخصه بارز مهدی بود.

در طول روز معمولا ذکر و مدیحه ای از حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) بر لبانش داشت و خاطره مجالس باشکوه ماتمکده حضرت زینب(س) در کرمانشاه به این زودی ها از یاد مردم نمی رود. پرچم باید بالا باشه ذکر مدام مهدی عزیز بود و اینکه همواره پرچم اهل بیت(ع) باید بالاتر از همه باشد.

به یاد ندارم در جریانی کوتاهی کرده و حسرت خورده باشد که کاش این کار را انجام می دادم، همان کاری که درست بود و در مسیر ولایت بود را به درستی تشخیص و با ثبات قدم انجام می داد.

خدمت به پدر و مادر را از دوران نوجوانی آغاز کرد و شاید بتوان گفت یکی از رمزهای موفقیت مهدی و شهادت وی، در خدمت بی منت به پدر و مادرش باشد. کیست که نداند شهید مهدی چگونه از پدر عزیزش نگهداری کرد و رفتارش با مادرش چگونه بود. اهل تعلق خاطر به دنیا نبود و آمده بود کارهایی را از روی تکلیف انجام دهد و برود و چه خوش رفت.

شجاعت و نترسی مهدی هم که زبانزد بود و این خصیصه در وی همه گیر بود، دوست و دشمن به شجاعت و دلاوری اش معترفند. آنجا که سردار سرلشگر قاسم سلیمانی مهدی عزیز را شیر نترس کرمانشاهی صدا می کرد تا آنجایی که حریف رو به رو نداشت و جنایتکاران تکفیری ناچار شدند برای مقابله با او به تک تیراندازهایشان متکی باشند.

شیر سامرا لقبی بود که پیش از این به کسی داده نشده بود و حقیقتا" لیاقت این لقب زیبا را داشت چرا که شیر بود و دلاور، نترس، مدافع جان برکف حرم و عاشق حقیقی اهل حرم و این گونه بود که ماندگار شد و عزتی که خدا به بسیاری از مردم و حتی بزرگان نمی دهد نصیبش شد.

مهدی در کوچک ترین مسائل شرعی و شخصی خود نیز بسیار حساس بود، حتی پرداخت خمس برخی از وسائل شخصی مانند انگشترهایش را هم فراموش نمی کرد.

خصیصه دیگرش اشدا علی الکفار و رحماء بینهم بود و چنان با کفار و منافقین و تکفیری ها برخورد می کرد که گویی کربلای سال 61 است اما در کنار آن در بین دوستان همیشه شوخ طبع و ملیح بود، لبخند از لبانش لحظه ای نمی رفت و با لهجه شیرین کرمانشاهی اش از کلمات و جملاتی استفاده می کرد که کسی دلگیر نشود.

برای بسیاری از دوستان و حتی اعضای خانواده اش روشن بود که با توجه به تمام زحماتی که این شهید برای نظام، اسلام و ولایت کشیده و ویژگی های بارز شخصیتی اش لیاقتش این نیست که به صورت عادی از دنیا برود و تنها شهادت مزد این همه تلاش بود. تنها اجری که زحمات و تلاش هایش را جوابگو بود فیض شهادت بود که در دیار غربت و در دفاع از سامرا به آرزوی دیرینه اش رسید و دین خود را به بهترین وجه ممکن به اسلام، اهل بیت(ع) و نظام ادا کرد و در واقع می توان گفت حق به حق دار رسید.

کرمانشاه امروز بابت داشتن چنین فرزندانی به خود می نازند و امروز تکلیف همه در قبال دشمنان تکفیری و موج گسترده اسلام هراسی، معین است، همه مکلف به دفاع از کیان اسلام و ایران و اماکن مقدسه عراق و سوریه و بلاد اسلام هستیم و اگر ولی امرمان اشاره کنند، لحظه ای برای بذل جان خود صبر نخواهیم کرد و به دل دشمن زده و حق شهدای عزیز این سرزمین ازجمله شهید مهدی عزیز را خواهیم گرفت.

امروز دیگر در کتاب های درسی دنبال اسطوره نمی گردیم و برای فرزندان مان خاطره دلاوری شیرمرد سامرا را بیان می کنیم. اسطوره ماندگار سرزمین من کرمانشاه شهدای سرافرازی چون مهدی هستند.

مهدی نوروزی مصداق بارز عزت و آبرویی است که خداوند از مسیر نورانی اهل بیت(ع) به انسان می دهد و حقیقتا" به مقام معنوی و دنیوی شهید مهدی غبطه می خوریم و آرزو می کنیم چون او در راه دفاع از حرمین شریف اهل بیت(ع) فیض شهادت نصیب مان شود.

* رسول شکری نیا
لینک یادداشت در598
لینک یادداشت در عماریون
ادامه مطلب...

مهدی نوروزی که بود و چه کرد؟!
یادداشت 598؛
رسول شکری نیا
طی ده روز گذشته اوج دلدادگی مردم کرمانشاه و ارادتمندان هل بیت(ع) در شهرهای تهران و کرج درباره یکی از شهدای سرافراز مدافع حرم، شیر سامرا مهدی نوروزی عزیز فضای کشور را باردیگر عطرآگین کرد.

این بار هم مهدی عزیز خود میدان دار بود، مانند مجالس شهادت حضرت زینب(س) در ماتمکده حضرت زینب در کرمانشاه، آری میدان داری مهدی مثل همیشه با سخت گیری هایش همراه بود، پوستر، بنر، اطلاعیه، پیامک، تیزر تلویزیونی، سخنران برجسته، مداح شناخته شده و ولایتی، پذیرایی، حضور گسترده مردم، توجه به رعایت شان خواهران عزادار، سرویس رفت و برگشت برای عزاداران و از همه مهمتر شور و حرارت و معنویت مراسم...

آری همه اینها همان گونه که مهدی می خواست مانند همیشه بود اما خود مهدی این بار نبود، یعنی بود اما باتابوت مزین به پرچم سیدالشهدا(ع)، قمر بنی هاشم(ع) و پرچم جمهوری اسلامی ایران... بنرها و پلاکاردها این بار شهادت حضرت زینب(س) نبود، بنرهای شهادت مهدی نوروزی بود، مدافع حرم، شیر سامرا، پهلوان کرمانشاه، سردار مدافع و از این تعابیر که هریک برای آنان که مهدی را می شناختند معنای خاصی داشت.

محمدرضا طاهری در معراج شهدای تهران در مراسم وداع دوستان تهرانی مهدی آب پاکی را روی دست همه ریخت و از ماجرای دعای خیر آقا در حق مهدی در دوازدهم محجرم امسال پرده برداری کرد، همان زمان که آقا در پاسخ مهدی که گفته بود آقا لب تر کنید برایتان سر می دهیم، فرموده بودند: انشاء الله عاقبت بخیر شوید.. چهلم دعای آقا نیامد که مهدی عاقبت بخیر شد...

در تهران و کرمانشاه هرکس تلاش می کرد خود را به مهدی نزدیک تر کنید، همه این بار با مهدی بودند و حتی آنانی که مهدی را هم رنجانده بودند، عزادار و سوگوار بودند... آنقدر که ماهایی که حس می کردیم برادران مهدی هستیم احساس غربت کردیم و مدت هم دور گرفتیم... شب قبل از دفن پیکر به مزار شهدای کرمانشاه رفتیم، دور و بر قبر شلوغ بود، به به چه قبر نورانی، مجاور شهدا و روبروی قبر پدر عزیزش حاج بیزه که چندسال پیش به رحمت خدا رفت... هرکس تلاش می کرد خود را داخل قبر برساند و لحظاتی را توی قبر تنها با خدا راز و نیاز کند... نوبت اصلا" به من نرسید... همه الا ماشاء الله بودند...

در ماجرای غسل و کفن مهدی چه گذشت ماجرای طولانی دارد اما حقیقتا" چندبار مردیم و زنده شدیم. فردا که شد به محض آوردن تابوت شهید همه چیز به هم ریخت، صف نظامی ها، هجوم مردم و از بلندگوها هم کاری ساخته نبود، شور مردم و عشق آنان اجازه نمی داد کسی کاری بکند... قرار قبلی اجرای کل برنامه توسط من بود ولی من با دیدن این همه شور چنان از خود بی خود شدم که دیدم نمی توانم... یکی دو نفر از دوستان آمدند و تریبون ها را در اختیار گرفتند... پیام سردار سرلشگر سلیمانی، آنجا که مهدی را شیر سامرا و دلاور کرمانشاهی خوانده بود جمعیت مقداری آرام شده را دوباره به هیجان آورد و اشک های مردم بود که سرازیر می شد..

آیت الله آملی لاریجانی هم پیام مفصلی داده بود که خوانده شد و تعداد زیادی از سرداران و امیران سپاه، ارتش و نیروی انتظامی هم حضور پیدا کرده بودند.

آیت الله عبدالخالق عبدالهی که نماز میت بسیاری از شهدای دفاع مقدس را در کرمانشاه می خواند، باوجود دشواری و نامناسب بودن احوال برای اقامه نماز آمده بود. آیت الله حجتی امام جمعه موقت کرمانشاه هم بودند، آیت الله علماء نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه بسیار دوست داشت در این مراسم باشد اما در اجلاس قم و تهران بودند اما پیام دادند. همه و همه آمده بودند. بعد از نماز پیکر شهید را برروی یک خودرو سیاهپوش گذاشتیم و مردم ولایتمدار و دلداده با فریاد های عاشقانه حسین حسین می گفتند... قرار بود تا میدان آزادی پیکر شهید را رببریم و از آنجا مردم باتوجه به فاصله ده کیلومتری تا مزار شهدا با ماشین بیایند و در مزار شهدا دوباره پیکر را روی دوش ببریم اما شور مردم برنامه ها را به هم ریخت انبوه جمعیت چند ده هزارنفری با پای پیاده تا گلزار شهدا و مزار شهید تابوت را همراهی کردند و تا قطعه شهدا رساندند.

زودتر خود را به قبر رساندم که نظم برقرار باشد، باوجودی که میله داربست زده بودیم اما هجوم زیاد بود با کمک دوستان جمعیت را کنار زدیم و چند نفر داخل ماندیم که کار تلقین و دفن درست انجام شود... به محض آمدن تابوت شهید بازهم نظم به هم ریخت و در یک محوطه 6 تا 8 متری بالای 40 نفر ورود کردند همه هم می خواستند مشارکت کنند کسی هم حرف گوش نمی کرد من هم رویم نشد به کسی بگویم بیرون برود همه محق بودند، همکاران و روئسای شهید هم از تهران آمدند به زود آنها را هم جادادیم و تدفین با اعمالش شروع شد... به به خوش بحالت مهدی جان زمزمه حسین حسین و زینب زینب، سینه زده، اشک، گریه و فضای داخل قبر که شبیه حسینیه شده بود، حمید همرزم شهید مهدی لباس های تکاوری آغشته به خون شهید مهدی را پوشیده بود و مردم به لباس دست می کشیدند و می بوسیدند، حسین برادر کوچکتر مهدی که از نظر چهرهع هم بسیار شبیه برادر است هم لباس پلنگی و رزم پوشیده بود، گمان کردیم خود مهدی است، اشک ها دوباره سرازیر شد، حسین لباس های مشکی و خونین مهدی را درآورد به زحمت از مردم پس گرفتیم و به وصیت خود شهید مهدی در قبر با خودش دفن کردیم، پیرهن مشکی عزای محرم و لباس رزم شهید را، مهر تربت کربلا، کتیبه و...همه چیز برای بزم عاشقانه امشب مهدی در بهشت فراهم شده بود، در حالت بکا و شور، لحظاتی مهدی را حس می کردم که با لبخندهای همیشگی اش ایستاده و ما را می بیند و اشاره هم می کند...

خاک که می ریختند، تحمل نکرده بیرون زده، دور گرفتم و اشک و اشک و اشک امان نمی داد.. به خودم آمدم دیدم سر قبر مرحوم حاج پیمان هستم، چگونه خدا می داند... رفتن او هم مثل مهدی کمرمان را شکست اما مهدی شهید بود و پیمان خادم الشهدا...

اما براستی مهدی که بود و در این عمر کوتاه چه کرد...

مهدی دلاوری بود که هرگاه احساس تکلیف می کرد کسی جلودارش نبود، در ماجراهای مختلف عمل به تکلیفش را به عینه دیده بودم، آنقدر ولایتمدار بود که فقط خدا می دانست چقدر به آقا ارادت دارد... معیار و میزان برایش انگشت اشاره و لبان مبارک ولی امر بود. معتقد به نماز اول وقت، عاشق روضه و دلداده اهل بیت(ع) به ویژه حضرت زینب(س)، شجاع و نترس بود و من در این همه سال آشنایی ذره ای ترس در این جوان ندیدم... چه زمان ماموریت و چه در رفتارهای شخصی و خانوادگی...آن گونه که در گفتگو با چند جا عرض کردم مهدی در این دنیا هرکاری که یک جوان معتقد و ولایتمدار می تواند انجام دهد انجام داد و من هیچ کاری سراغ ندارم که انجام نداده باشد فقط شهادت مانده بود که نهایت آرزویش بود و به آن هم رسید.. گفتگوهای مادرش را که همچون شیرزنان استوار و مسحکم بود شب از تلویزیون شنیدم که می گفت همه فرزندانم و نوه هایم فدای رهبر انقلاب، آقا اجازه بدهند حسین میدان برود سلاح مهدی را دست بگیرد، یاد مادران شجاع شهدای کربلا افتادم، یاد مادران شهید دفاع مقدس و شهدای لبنان، آری مهدی خوش سیما بود و قیافه اش شبیه لبنانی ها برای همین هم در فتنه زمانی که از حضور در صحنه و دفاعش از حریم ولایت عکس گرفته بودند، نامش را حسین منیف اشمر گذاشته بودند و امپراطوری دروغین بی بی سی و شبکه های ضد انقلاب در سال 88 حسابی درباره اش دروغ پردازی کرده بودند، با مشخص شدن شهادت وی از شرم لال شدند و حتی برخی از آنان مطالب را از صفحات آرشیو خود حذف کردند...

آری مهدی در هر پست و مقامی که بود خالصانه و خاضعانه خدمت کرد و بسیاری از خدماتش هم به دلیل مسئولیت هایش گمنام بود و گمنام هم باقی خواهد ماند... حتی بسیاری از نزدیکترین دوستانش هم ندانستند و نمی دانند چه خدماتی به نظام در برهه های مختلف کرد و آخرین خدمتش هم دفاع از حرم امامین عسگریین(ع) بود و چه دفاع جانانه ای که تا آخرین فشنگ و آخرین قطره خون بر سر اعتقادش ایستاد و به خون پاکش غلطید.

بصیرت، ولایت مداری، تابعیت محض، تقوا، ایمان راسخ، مسئولیت پذیری، موقعیت شناسی، شجاعت، مجهز بودن به توانمندی های فردی و جسمی، آمر به معروف و ناهی از منکر، دوستی اهل بیت(ع)، ازجان گذشتگی در راه هدف، دوری از تجملات و دنیاطلبی، تکلیف گرایی و شوق شهادت ویژگی های بارز این شهید عزیز بود که هریک از آنها برای همه ما می تواند درس آموز باشد. الهم اجعل عواقب امورنا خیرا

لینک خبر در سایت 598 
ادامه مطلب...

خبرنگار هنرمندی عاشق و ققنوس نظام و مردم است
ضیافت یادداشت در روز خبرنگار


مرصاد نیوز: رسول شکری نیا روزنامه نگار و فعال رسانه ای به مناسبت روز خبرنگار، پایگاه خبری تحلیلی مرصاد را به یک یادداشت اختصاصی مهمان کرده است.


روز خبرنگار بازهم فرا‌رسید و تکاپویی جدی برای تجلیل و تقدیر از زحمات این قشر تلاشگر و زحمتکش آغاز شده است. لوح‌های سپاس، قاب‌های و تابلوهای مختلف و انواع و اقسام فولدرها و پیام تبریک‌ها، همه و همه برای این است که خبرنگاران و اصحاب رسانه بدانند قدرشان بالاست.

آیا به راستی در جامعه ما تا چه حد به خبرنگاران ارزش و بهاء داده می‌شود؟ آیا خبرنگاری که همه دنیا آن را در صدر مشاغل سخت و زیان‌آور می‌دانند، حقیقتا" سخت است؟ سختی‌هایش چیست؟ آیا نوشتن و ویرایش چند خبر و گزارش آن قدر دشوار است که آن را جزو مشاغل سخت بدانند؟

خبرنگار دلی به زلالی آبشارهای بهشتی دارد که تنها و تنها عنصر صداقت می‌تواند او را آرام کند. طوفان‌های دروغ، ادعا، تخریب، توهین، تهمت و تحریم هر یک به فراخور خود از زلالی این آبشار جاری می‌کاهد.

خبرنگار واژه مقدسی است که قداست آن به حرمت صداقت و ایمان است و کار خبرنگاری جز با صداقت و بذل افکار و اندیشه‌ها برای جامعه ماندگار نخواهد ماند.

آنجا که مشکلی هست همراه با دست‌های پینه بسته کارگر کوره‌های آجرپزی و معادن باید سختی کار را لمس کند و آنگاه که اشک‌های کودک یتیم و بی‌سرپرست را که برای تامین کمترین هزینه زندگی حقیرترین کارهای اجتماعی را برخود پذیرفته، می‌بیند، باید خود را جای او بگذارد. هنگامی که مردم شادند خبرنگار غمگین است، هنگامی که مردم غمگین‌هستند خبرنگار باید از غصه بمیرد و زمانی دیگر ...

خبرنگار همانی است که وقایع و صحنه‌های افتخارآمیز هر کشور را با قلم، زبان و هنر خود برای همیشه تاریخ ماندگار می‌کند و چه زیبا می‌سوزد تا جامعه را به نور حقیقت روشن کند.

اگر حقایق را ننویسد در پیشگاه خدا و مردم مسئول است و اگر بنویسد مورد کم‌مهری قرار می‌گیرد. همیشه کسی هست که از خبرنگار طلبکار باشد و گاهی هم که انتقادی از سر دلسوزی خطاب به فرد، گروه یا جریانی مطرح کند، آغاز بی‌مهری‌هاست.

خبرنگار انسان عزتمند و شرافتمندی است که صورتش را با سیلی سرخ می‌کند تا قلمش آلوده به مزد! نشود و با عزت بنویسد و هیچ‌گاه شرافت خود را فدای دو روز دنیا نکند.

میان صادقانه نوشتن و صادقانه عمل کردن فاصله بسیار است و خبرنگار در این وادی فقط تذکر و تلنگر می‌دهد، دنبال کسی یا چیزی نیست، فقط دنبال حقیقت است.

خبرنگار کسی است که دلش بیش از همه برای اسلام، انقلاب و نظامش می‌سوزد و از همین رو به دنبال بیان مسائل، نقاط ضعف و اشتباهات می‌گردد تا با ارائه بهترین راهکارها در رفع آنان، چاله‌های فقر، فساد، تبعیض، بی‌عدالتی و ظلم را شناسایی و پر کنند و امید به آینده و احساس آن تجلی دوباره بیابد. متعهدی که برمبنای اعتقاداتش چشمان حقیقت‌بین، صادق و همیشه آماده ای دارد که بیش از همه به دنبال حقیقت است.

http://www.mersadnews.ir/node/191072

ادامه مطلب...

زندگی و نحوه شهادت شهید مهدی نوروزی یک استثناء بود
شکری نیا:

زندگی و نحوه شهادت شهید مهدی نوروزی یک استثناء بود

یکی از دوستان شهید مهدی نوروزی، این شهید والا مقام را افتخاری برای جهان اسلام عنوان کرد و گفت: زندگی و نحوه شهادت وی یک استثناء بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از نرم افزار «شیر سامرا» پیش از ظهر چهار شنبه با حضور خانواده شهید مهدی نوروزی، دوستان وی و جمعی از مسئولان استانی در تالار غدیر کرمانشاه برگزار شد.

رسول شکری نیا از دوستان شهید مهدی نوروزی، در این مراسم اظهار داشت: شهدا کسانی هستند که راه حق را به خوبی شناخته و هستی خود را در این راه تقدیم کرده اند.

وی شجاعت را یکی از خصلت های بارز شهید نوروزی عنوان کرد و افزود: این شهید والا مقام در راه حفظ و حراست از ارزش های والای اسلام و انقلاب با تمام توان تلاش کرد و کوچکترین هراسی به خود راه نداد.

وی تصریح کرد: رسیدن به مقام شهادت نیازمند پیمودن مسیری روشن بوده و این افتخاری است که هر کسی توان رسیدن به آن را ندارد.

وی خاطر نشان کرد: شهید نوروزی همچنین در استفاده از بیت المال دقت بسیاری به خرج می داد و در این رابطه بسیار حساس بود.

شکری بر ادامه راه شهدای اسلام از جمله شهید مهدی نوروزی تاکید کرد و گفت: امروز همه ما می توانیم با دست و قلب و زبان خود ادامه دهنده راه شهدا و حافظ ارزش های اسلامی باشیم.

رسول شکری نیا که از دوستان قدیمی شهید مهدی نوروزی است، این شهید والا مقام را افتخاری برای جهان اسلام عنوان کرد و گفت: زندگی و نحوه شهادت وی یک استثناء بود.

وی گفت: این شهید مدافع حرم با شهادت خود، به همه ما درس شجاعت و آزادگی داد.

شکری نیا همچنین مادر شهید نوروزی را به عنوان الگویی برای تمامی مادران عنوان کرد و گفت: این مادر گرانقدر به هنگام شهادت فرزندش از سردار سلیمانی خواست که اجازه دهد فرزند دیگرش را نیز به راهی که مهدی طی کرده بفرستد که این نشان از شکیبایی و بزرگی مادران ما دارد.


http://www.mehrnews.com/news/2500603


www.mersadnews.ir/news/221372


http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931130000417



ادامه مطلب...

شهید نوروزی با بصیرت صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد
فرمانده سابق پایگاه شهید تیموری نیا و دوست شهید مهدی نوروزی با اشاره به این که شهید نوروزی با بصیرت خود همواره صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد گفت: ویژگی مهم شخصیت این شهید بزرگوار بصیرتی بود که در مسائل مختلف داشت.
فرمانده سابق پایگاه شهید تیموری نیا و دوست شهید مهدی نوروزی با اشاره به این که شهید نوروزی با بصیرت خود همواره صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد گفت: ویژگی مهم شخصیت این شهید بزرگوار بصیرتی بود که در مسائل مختلف داشت.
رسول شکری نیا فرمانده سابق پایگاه مقاومت بسیج شهید تیموری‌نیا کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار بسیج پرس(سپاه محمد سول الله(ص) تهران بزرگ) با بیان این که شاخصه اول ویژگی شخصیتی این شهید ولایت پذیری وی بود، گفت: شهید نوروزی از شهدایی است که در طول دوران زندگی خود آرزوی شهادت را ذره ای از خویش دور نکرد. وی در هر جایی که حضور داشت چه در پایگاه های بسیج، حسینیه ها، مساجد، هیئت های مذهبی و چه در کارهای اداری چند شاخصه اصلی همواره در شخصیتش نمایان بود. شاخصه اول ولایت پذیری این شهید و علاقه بسیار وی به ولایت بود. به گونه ای که بعد از خدای بزرگ و اهل بیت(ع) ارادت خاصی به ولایت داشت، هر جا که انگشت اشاره ولایت به آن سمت بود، شهید مهدی نوروزی در آن راه ثابت قدم و استوار بود
.

وی با اشاره به این که شهید نوروزی هیچ گاه و در هیچ یک از عرصه هایی که نظام به حضور در صحنه نیاز داشت، صحنه را ترک نکرد، اظهار داشت: شهید نوروزی همیشه پای کار بود و در مبارزه و میدان دفاع از انقلاب و اسلام همیشه جلو دار بود. دیدگاهش این گونه نبود که پشت سر کسی غیر از ولایت حرکت کند، حتماً باید خودش محوریت کار را به دست می گرفت و جلو دار مسائل می شد.

شکری نیا از تقوا به عنوان یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های شخصیتی شهید نوروزی یاد کرد و گفت: شهید نوروزی در میان دوستان و آشنایان در اقامه نماز اول وقت، از همه معتقدتر بود. در فعالیت های مختلف کاری، اداری، ماموریتی و در هر جایی که  حضور داشت همیشه نماز اول وقت را نه تنها خود اقامه می کرد، و به دوستان نیز توصیه می کرد در اقامه نماز اول وقت کوتاهی نکنند.

وی ادامه داد: از دیگر خصوصیات شهید نوروزی دائم الوضو بودن وی بود. در این سال ها ندیدیم که وی در جایی وضو گرفته باشد، چراکه دائم الوضو بود و همیشه وضو داشت.

دوست شهید نوروزی با اشاره به این که در طول روز ذکر حضرت زینب و اهل بیت(ع) بر لبان این شهید بزرگوار جاری بود، عنوان کرد: شهید نوروزی ارادت خاصی به اهل بیت(ع) خاصه حضرت زینب(س) داشت و مراسم سالیانه ایام رحلت حضرت زینب(س) را در ماتمکده حضرت زینب (س) در کرمانشاه و تهران برگزار می کرد.

شکری نیا تاکید کرد: ویژگی عمارگونه و بسیجی که رهبر معظم انقلاب همواره نسبت به آن حساسیت دارند را رعایت می کرد و با بصیرت خود صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد. خاطرم نمی آید که در جریانی ایشان کوتاهی کرده و حسرت خورده باشد که کاش این کار را انجام می دادیم، همان کاری که درست بود و در مسیر ولایت بود را به درستی تشخیص و ثابت قدم انجام می داد.

وی با بیان این که شهید نوروزی را به دلیل شجاعتش شیر سامرا نامیدند، بیان کرد: شجاعتی که شهید مهدی نوروزی داشت، همه گیر شده بود، به گونه ای که دشمنان متوجه این شجاعت و نترس بودن وی شده بودند. به دلیل همین شجاعت در مسائل نظامی و شخصی بود که به "شیرسامرا" معروف شد، همه می دانستند که شهید نوروزی در هر کار و هر مسیری حرکت می کند، امکان ندارد موفقیت به همراه نداشته باشد.

وی با بیان این که شهید نوروزی حتی در خصوص کوچک ترین مسائل شرعی و شخصی خود نیز بسیار حساس بود، گفت: وی حتی با دوستان خود صحبت کرده بود که خمس برخی از وسائل شخصی مانند انگشترهای خود را که از آنها استفاده نمی کرد، پرداخت کند یا درجای دیگر به یکی از مسئولان خود گفته بود، هزینه دوباک بنزین ماشین را از حقوقش کم کند.

دوست این شهید مدافع حرم در ادامه بیان کرد: برای همه ما روشن بود که با توجه به تمام زحماتی که این شهید بزرگوار برای نظام، اسلام و ولایت کرده است و با توجه به ویژگی های شخصیتی لیاقتش این نبود که عادی از دنیا برود و باید شهید می شد و تنها اجری که زحمات و تلاش هایش را جوابگو بود فیض شهادت بود که خوشبختانه در سامرا به آرزوی دیرینه اش رسید و دین خود را به اسلام و اهل بیت(ع) به بهترین شکل ممکن ادا کرد و باید گفت حق به حق دار رسید.

وی درپایان گفت: حقیقتا" همه ما به مقام معنوی و حتی دنیوی شهید مهدی غبطه می خوریم و آرزوی همه ما این است چون او در راه دفاع از حرمین شریف اهل بیت(ع) به شهادت برسیم. همیشه می گفت زمانی که از دنیا و زن و بچه و اسم و رسم آن دل کندید مسیرهایی به رویتان روشن می شود که اعجاب آور است. مهدی مصداق بارز عزت و آبرویی است که خدا به انسان می دهد و لیاقتش را داشت.


http://basijpress.ir/fa/news-details/42050


http://javanonline.ir/fa/news/698966

ادامه مطلب...

گیرنده ماهواره، ابزار ساده و خطرناک تخریب خانواده
گیرنده ماهواره، ابزار ساده و خطرناک تخریب خانواده
مقاله رسول شکری نیا درباره ماهواره - بخش اول

 http://s5.picofile.com/file/8104173834/%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87.jpg

بر اساس یک پژوهش، به لحاظ فنی در 159 مدار تلویزیونی کل جهان، 203 ماهواره تلویزیونی فعال است که از این تعداد 80  دریافت کننده در ایران، 100 ماهواره تلویزیونی ( یعنی نیمی از ماهوارههای جهان) قرار دارد. این تعداد ماهوارهها، امکان تماشای حدود 18000 شبکه تلویزیونی را در ایران فراهم می آورد.

در کنار این، کارتهایی نیز فروشندگان تجهیزات ماهوارهای در اختیار فروشندگان قرار می دهند که در مواقعی صدها شبکه را به این آمار اضافه میکند.

با رسیور و دیشهای معمولی، می توان تا نزدیک 2000 کانال ماهواره ای را در ایران با کیفیت بالا دریافت کرد. شبکههایی که اکثر قریب به اتفاق برنامههای آنها با سنت و فرهنگ ایرانی و اسلامی در تضاد هستند و اثرات مخرب روحی و روانی بر مخاطبین ایرانی می گذارند و یکی از مهمترین تکنیک ها و ابزار غرب در جنگ علیه ارزشهای اسلامی و ایرانی است. نتایج یک تحقیق نشان می دهد در بین شبکه های ماهواره ای که به سهولت در ایران قابل دریافت است، بیش از 380 کانال خاص موسیقی وجود دارد که شبانه روز در حال پخش موسیقی، کلیپ، رقص، آهنگهای درخواستی و کنسرت هستند.

عموم این برنامه ها آکنده از حرکات ضداخلاقی است؛ درحالی که علاوه بر این شبکههای اختصاصی موزیکال، حدود 200 شبکه هم در خلال برنامههای خود، کلیپها و شوهای موزیکال پخش میکنند.

در حوزه کودک و نوجوان، بیش از 250 کانال ماهوارهای در ایران قابل دریافت است؛ ضمن آنکه بخش مهمی از برنامه های کانال های عمومی نیز، به پخش برنامه های کودک و نوجوان، اختصاص دارد. این شبکهها علاوه بر پخش کارتونهایی که بطور عمده با مبانی اخلاقی ما در تضاد است، اقدام به فرهنگسازی ارزش های لیبرالی و اومانیستی غرب در ذهنیت اطفال ایرانی می کند و آنان را شیفته زندگی آمریکایی و غربی می نماید.

در حوزه مصرفزدگی و فرهنگسازی پوشش و مد، حدود 80 شبکه وجود دارد که اختصاص به نمایش مد و لباس دارد؛ لباسهایی که بطور رسمی فرهنگ عریانی را تبلیغ می کند. این شبکهها، تحت عنوان «میکس بیکینی»، به تبلیغ لباس زیر مردانه و زنانه میپردازند.

بایستی بدانیم که تبلیغ پوشش و مدهای غربی تنها به این کانال ها منتهی نمی شود و سایر شبکه های ماهواره ای نیز در متن برنامههای خویش به آن اقدام می ورزند.

در کنار کانالهای ماهوارهای فوق، حجم شبکههای اروتیک قابل توجه است. بر روی ماهوارههای قابل دریافت در ایران، 532 کانال اروتیک و 18کانال پورنو وجود دارد؛ ضمن آنکه برخی شبکههای عمومی نیز در ساعاتی از شب نیز تبدیل به کانالهای پورنوگرافی میشوند....

 مهمترین مضرات استفاده از گیرنده های ماهواره چیست؟


ادامه مطلب...

مرصاد؛ وعده‌گاه خدا براي اضمحلال منافقين
پنجم مردادماه يادآور دليرمرداني است كه با خلق حماسه‌اي ماندگار در تنگه مرصاد، به وعده‌گاه الهي براي نابودي و اضمحلال نفاق و منافقين همت گماردند و آخرين تلاش مذبوحانه آنان را با پاسخي دندان شكن، به شكستي ابدي تبديل كردند. با پذيرش قطعنامه 598 از سوي حضرت امام (ره) تا قطعيت يافتن آن، مجالي براي يكي از سفاك‌ترين گروه‌هاي تروريستي جهان (سازمان منافقين) به وجود آمد كه به گفته سران وطن فروش، آلوده و سرسپرده اش، نظام جمهوري اسلامي ايران را در مدت زمان سه روز ساقط كنند.
موضوعي كه نه تنها به وقوع نپيوست بلكه با الطاف خداوند و در پرتو كمينگاه الهي عمليات ظفرمند و غرور آفرين مرصاد، نهايي‌ترين و مهلك‌ترين ضربه بر پيكره نفاق وارد و آنان را براي هميشه از رويارويي نظامي با ملت بزرگ ايران جدا كرد.
برنامه منافقين اين بار چنين تدارك ديده شد كه در سوم مرداد ماه سال 1367، همزمان با آغاز حمله نيروهاي عراقي از بخشي از جنوب ايران و در حالي كه بيشترين نگاه‌ها و برنامه‌ها به آن خطه معطوف بود، نيروهاي سازمان منافقين براساس يك برنامه زمان‌بندي شده 33 ساعته با بهره‌گيري از 25 تيپ كه مجموعاً 4 تا 5 هزار نفر را در بر مي‌گرفت طي پنج مرحله، از شهرهاي سرپل ذهاب، اسلام آباد، كرمانشاه، همدان و قزوين عبور كنند و خود را به تهران برسانند و ضمن اعلام سقوط جمهوري اسلامي، جشن پيروزي بگيرند.
سخنگوي گروهك تروريستي منافقين با برشمردن اهداف اين حمله، مهمترين هدف را وارد آوردن تلفات هرچه بيشتر به نيروهاي ايران و بازكردن راه براي يك انقلاب عمومي عليه نظام جمهوري اسلامي و حضرت امام خميني(ره) عنوان كرد. عمليات موسوم به فروغ جاويدان (دروغ جاويدان) با پشتيباني هوايي جنگنده‌هاي رژيم بعثي صدام و همراهي ادوات مختلف از جمله 120 دستگاه تانك، 400 دستگاه نفربر، 90 قبضه خمپاره انداز 80 ميليمتري، 30 قبضه توپ 122 ميليمتري، 150 قبضه خمپاره 400 ميليمتري، يك هزار قبضه تيربار كلاشينكف، 30 قبضه توپ 106 ميليمتري و يك هزار دستگاه كاميون و ده‌ها اقلام ديگر اهدايي رژيم بعث و برخي كشورهاي اروپايي پشتيباني شد.
عمليات در سوم مرداد ماه 67 از دشت‌هاي سرپل ذهاب آغاز و با حمايت همه جانبه هوايي جنگنده‌هاي عراقي‌ها و آتش توپخانه عراق، منافقين به شهرهاي سرپل ذهاب، كرند غرب و اسلام آباد غرب وارد شده و حركت خود را به سمت شهر كرمانشاه آغاز كردند. تنگه معروف و استراتژيك چهار زبر در 35 كيلومتري كرمانشاه كه بعدها به تنگه مرصاد تغيير نام داد، محل رويارويي رزمندگان دلير سپاه اسلام، بسيجيان و فرزندان خميني كبير با مزدوران و وطن فروشان منافق بود.
حضور تاثيرگذار و ايثار ماندگار بسيجيان و نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با پشتيباني آتش توپخانه‌اي ارتش و هوانيروز قهرمان كرمانشاه و طراحي عملياتي كليدي با عنوان مرصاد (كمينگاه) با الهام از آيه شريف «انا ربك لبالمرصاد» و رمز مبارك يا علي(ع) كه با تدابير شهيد سرافراز امير سپهبد صياد شيرازي و سرلشكر محسن رضايي انجام شد و به منافقين اجازه پيشروي تا تنگه چهار زبر داده شد تا در يك تاكتيك كاملاً مشخص و پيش بيني شده، به طور همزمان در صبحگاه پنجم مرداد ماه از هوا و زمين بر منافقين يورش برده و طي دو روز درگيري، هيمنه پوشالي نفاق را درهم شكسته و تومار آنان را براي هميشه تاريخ درهم بپيچند.
صبح هفتم مرداد ماه با طلوع آفتاب، اثري از منافقين وطن فروش باقي نماند و باقيمانده ياران خائن مسعود و مريم رجوي با تحمل شكست سنگين و متلاشي شدن تمام تجهيزات و ادوات جنگي و تحمل 4800 كشته و زخمي به عراق و كمپ مضمحل شده اشرف گريختند. اين پيروزي ظفرمند رزمندگان اسلام، توان هرگونه باج‌خواهي و زياده‌خواهي را هم از صدام گرفت و او را مجبور كرد در 15 مردادماه آتش‌بس را بپذيرد و از موضع ضعف و شكست بر سر ميز مذاكره با ايران بنشيند.
عمليات غرور آفرين مرصاد دستاوردهاي داخلي و خارجي بسياري براي كشور و ملت داشت كه از آن جمله مي‌توان به اتحاد هرچه بيشتر نيروهاي نظامي، انتظامي و بسيج در داخل كشور، ذلت ابدي براي منافقين در سطح دنيا و قرار گرفتن آنان در ليست گروهك‌هاي تروريستي حتي در تروريست‌ترين كشورهاي دنيا از جمله ايالات متحده امريكا، هوشياري مستمر ملت بزرگ ايران و نيروهاي مردمي، خنثي شدن تلاش مذبوحانه صدام و ايادي بعثي وي براي سهم‌خواهي از ايران در پاي ميز مذاكرات صلح و پذيرش زبونانه قطعنامه 598 از سوي وي، تثبيت قدرت و توان بالاي نظامي و امنيتي نظام جمهوري اسلامي درسطح منطقه و قدرت واكنش و عكس العمل سريع رزمندگان اسلام در مقابل هرگونه تجاوز احتمالي تنها بخشي از اين توفيقات بود.
عمليات مرصاد نقطه طلايي پيروزي لشكريان اسلام بر كفر و نفاق بود كه با وحدت، همدلي، هم افزايي و اطاعت همه نيروها تحت نظر و فرماندهي ولايت امر صورت گرفت و گروهك تروريستي منافقين با اضمحلال كامل، ديگر نتوانست شكست خود را جبران كند و مسير حوادث تروريستي كور، جاسوسي، وطن فروشي و ارتكاب جنايات ضدبشري را در عراق و ايران دنبال كرد و ماهيت چهره كريه خود را تاجايي آشكار ساخت كه هم پيمانان و حاميانش را از دست داد.
اين پيروزي در موقعيت زماني خود با فتح خرمشهر برابري داشت و كرمانشاه كه نقطه آغاز و پايان جنگ تحميلي بود و اولين و آخرين گلوله جنگ به سمت آن شليك شد، با تقديم قريب به 10 هزار شهيد سرافراز و دهها هزار آزاده، ايثارگر و جانباز به عنوان سندي كوچك از وفاداري مردم اين خطه از ايران اسلامي ثبت و ضبط شد، از اين رو شوراي فرهنگ عمومي با احترام به اين همه رشادت، ايثار و فداكاري مردم، تاريخ و تمدن افزون بر 12هزار ساله و وفاداري و ولايتمداري مردم اين خطه، پنجم مرداد را به عنوان روز ملي كرمانشاه اعلام و در تقويم‌ها بگنجاند. آري پنجم مردادماه روز ملي كرمانشاه و يادآور حماسه مردان و زنان اين سرزمين است كه گوشه گوشه آن قدمگاه شهداي سرافرازي است كه خون مطهرشان را برسفره سبز كوهستان‌ها و دشت‌هاي سرشار از لاله كرمانشاه ريختند تا عزت، عظمت و سترگي مردم ايران همچنان پايدار و استوار بماند آن چنان كه رهبر حكيم و فرزانه انقلاب فرمودند: كرمانشاه سينه ستبر ايران در عرصه‌هاي علمي و فرهنگي و چهره زيباي ايران اسلامي است.
رسول شکری نیا
لینک در روزنامه جوان: http://javanonline.ir/fa/news/661110
لینک در مشرق نیوز: http://www.mashreghnews.ir/fa/news/330914
لینک در مرصاد نیوز: http://mersadnews.ir/?p=186788
لینک در فرنیوز:http://www.farnews.ir/
لینک در خبرگزاری تسنیم: http://www.tasnimnews.com/Home/Single/444008
لینک در خبرگزاری فارس: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920505000311
ادامه مطلب...

ناو اسقاط شده وينسنس و ماجراي حقوق بشر غربي‌ها !



سالگرد حمله ناجوانمردانه ناو وينسنس امريكا به مسافران مظلوم، بي‌دفاع و كودكان هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران فرا رسيد و به همين بهانه هرسال ابعاد جديدي از اين جنايت هولناك، تعمدي و ضدانساني امريكايي‌ها عليه ملت ايران روشن مي‌شود.
 
زنان، كودكان و مردان بي‌دفاع و مسافران پرواز 655 هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران هيچ گاه گمان نمي‌كردند حجم ددمنشي امريكايي‌ها آنقدر وسعت يافته باشد كه با علم و اطلاع از مسافربري بودن هواپيمايشان، آن را هدف موشك قرار دهند و خم هم به ابرو نياورند.
 
گرچه جنايت 12 تيرماه 67 امريكايي‌ها در آب‌هاي نيلگون خليج فارس اولين و آخرين جنايت آنها نبود و از كشوري كه فاجعه هيروشيما و ناكازاكي را به وجود آورده يا در جنگ‌هاي جهاني، حاضر به كشتار و قتل‌عام دسته جمعي ميليون‌ها انسان بي‌دفاع شده، يا جناياتش در عراق، افغانستان و سوريه قابل كتمان نيست، مي‌توان چنين انتظاري داشت، سردمداران كشوري كه حتي به ملت خود براي اهداف پليدش رحم نمي‌كنند و هنوز پاسخ درستي هم به افكار عمومي ملت خود در ماجراي انفجار 11 سپتامبر نداده‌اند، نمي‌توان بيش از اين انتظار داشت.
 
اما اين بار موضوع متفاوت بود. جنايت 12تيرماه 67 امريكايي‌ها، جنايتي تمام‌عيار و آگاهانه بود، همان نكته‌اي كه برخي خدمه ناو بعدها به آن اعتراف و اعلام كردند به دليل منافع ايالات متحده جرئت بيان تعمدي بودن اشتباهشان را ندارند.
 
آري  وينسنس سال‌ها بعد اوراق شد تا اثري از اين سند جنايت باقي نماند و افكار عمومي نتوانند به بهانه وجود آن پرسش كنند و امريكايي‌ها ناچار به ارائه پاسخ يا اعتراف به اشتباه و تعمدي بودن اين واقعه شوند.
 
هيچ چيز به اندازه اعطاي نشان به كاپيتان راجرز ناخداي بي‌خداي اين كشتي، دل ملت ايران را آتش نزد. آن زمان كه به جاي محاكمه اين جنايتكار جنگي، به وي لقب و مدال افتخار دادند كه هنوز هم بعد از سال‌ها به آن فخر مي‌فروشد.
 
سازمان‌هاي مدعي حقوق بشر از سازمان ملل گرفته تا كميسيون حقوق بشر و اتحاديه اروپا و تشكل‌هاي به ظاهر مدافع حقوق بشر كه شب و روز از لزوم رعايت حقوق بشر سخن مي‌گويند و حتي براي جانوران و گياهان مراسم ختم و ابراز تاسف مي‌گيرند، در اين فاجعه چشم و گوش خود را بستند و برخي از آنان براثر فشار گسترده افكار عمومي تنها به ابراز تأسف بسنده كردند.
اين بشرهاي بي‌گناه به جرم جهان سومي بودن در آن زمان لابد حقوقي نداشتند كه استيفا شود و همان ديه‌اي كه بعد از 10 سال پيگيري، پرداخت شد براي آنان كفايت مي‌كرد! هيچ سازمان بين‌المللي مهمي تحقيق جامع و كاملي از اين جنايت منتشر نكرد و سازمان ملل و شوراي به ظاهر امنيت آن هم ذره‌اي مسئوليت و انسانيت در خود احساس نكرد كه لااقل آن را محكوم كند.
امروز اما تداوم اين كشتارهاي دسته جمعي و نسل‌كشي در كشورهاي مسلمان از سوي امريكايي‌ها و ايادي و دست پروردگانشان ابعاد ديگري يافته و بعد از جهنم ويتنام، نسل‌كشي مسلمانان در افغانستان و پاكستان، عراق و سوريه و بلاد ديگر اسلامي كه مستقيم يا با واسطه از سوي استعمار و استكبار جهاني دنبال مي‌شود، حركت نسل كشي ضدانساني از سوي گروهك تروريستي و منافق داعش در عراق به دنبال تداوم همان سياست ضدانساني امريكا و برخي حكومت‌هاي ارتجاع منطقه است.
 
جنايات تكفيري‌ها و داعش در شهرهاي مختلف سوريه و اخيراً عراق اين حقيقت را به جهانيان نشان داد كه غرب به دنبال تفرقه، تنش و كشتار در بين مسلمانان و با استفاده از خود آنان است و نهادهاي بين‌المللي نيز عنوان و مسئوليت خود را در اين حوادث تا حد صدور بيانيه و محكوميت تنزل داده‌اند و نه تنها تماشاچيان اين صحنه هستند بلكه هريك دنبال صيد ماهي خود از اين آب گل آلوده به جهل تكفيري‌ها هستند.
 
در اين بين مسئوليت نهادهاي مسئول در جمهوري اسلامي به ويژه وزارت امور خارجه در پيگيري مسببين جنايت ناو وينسنس بسيار بيش از اينهاست و اين موضوع همچنان بايد از مجاري قانوني و شكايات حقوقي و بين‌المللي پيگيري شده و منجر به محاكمه جنايتكاران وينسنس، عاملان، مسببان و فرمان دهندگان اين جنايت شود و با شكايت بين‌المللي است كه عاملان اين جنايت را وادار به اعتراف تعمدي بودن حمله به هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران خواهد كرد زيرا مطالبه و خواسته ملت اين است كه در برابر مصالح، منافع و حقوق ملت نبايد ذره‌اي كوتاه آمد و عقب نشست.
 
ما در اين سال‌ها تنها به ذكر ياد و خاطره اين واقعه بسنده مي‌كنيم و موضوع دوباره تا سال بعد فراموش مي‌شود. متأسفانه عكس، فيلم و مستندات خوبي هم از اين جنايت در دسترس نيست و هنرمندان شناخته شده در عرصه هنر سينما، تئاتر، موسيقي، تجسمي و ادبيات نيز به راحتي از كنار اين تراژدي غمبار كه ظرفيت بسياري براي پرداختن دارد، گذشته و كمتر به اين مهم سوق داده شده‌اند.
 
از اين همه نهاد فرهنگي، هنري كشور نيز كه گاه براي برگزاري يك برنامه با هم رقابت نفسگير دارند هم ظاهراً تاكنون كسي احساس مسئوليتي نكرده كه در اين باره كاري انجام دهد و گويا همه منتظريم طرف امريكايي با سناريوي ساختگي مانند آرگو اين واقعه را نيز در چشم جهانيان تحريف كند آن گاه كمي به خود آييم.
 
به اميد روزي كه همه در برابر شهدا و مظلومان اين حادثه جانسوز و ديگر وقايعي كه سبب آرامش و آسايش امروز همه ماست، احساس مسئوليت كنيم.
یادداشت در روزنامه جوان:
javanonline.ir/fa/news/656342
لینک یادداشت در مرصاد نیوز:
http://mersadnews.ir/?p=177276
لینک در مشرق نیوز:

ادامه مطلب...

جشن زنان کاخ سعدآباد؛ آغازی برای یک بدعت!
جشن زنان کاخ سعدآباد؛ آغازی برای یک بدعت!

شب میلاد حضرت صدیقه طاهره(س) که شبی فرخنده و مبارک برای مسلمین و ایرانیان است مراسمی در کاخ سعدآباد برگزار شد که نحوه برگزاری، میهمانان و مکان آن در نوع خود بدعتی در بین دولت های بعد از انقلاب به حساب می آید.

حضور افراد و چهره های فتنه، انحرافی و جریان ساز، همسران برخی از مقامات و وزرای دولت، تدارک گسترده چندین نوع غذا و دسرهای مختلف، مجلس رقص زنانه، خوانندگی و نوازندگی غیرمتناسب با شئون انقلاب، شوی لباس و موارد دیگری که هریک در نوع خود حداقل پس از انقلاب سابقه نداشته و حتی دولتمردان اصلاحات نیز تا این حد جلو نرفته بودند.

عدم حضور و دعوت از چهره های رسانه ای و یا حداقل خبرنگاران خانم در این مراسم، گرفتن دوربین، موبایل و امکانات صوتی و تصویری میهمانان و حمل و نقل تشریفاتی آنان تا محل برگزاری مراسم که معمولا" در رده های امنیتی حفاظت از سران قوا انجام می شود، موید این مسئله است که همه همت برگزار کنندگان بر این متمرکز شده که خبر، گزارش، فیلم یا عکسی از این مراسم به بیرون درز نکند.

نکته ای که بایستی مورد سئوال قرار گیرد علت این حجم امنیتی کردن این فضا و مراسم چه بوده است؟ چرا باید مجلس ولادت حضرت زهرا(س) که علی القاعده بایستی با الهام از زندگی آن حضرت مجلسی بی ریا و ساده و صمیمی باشد، تا این حجم تشریفاتی، پر هزینه و با شکل و شمایل غربی باشد؟ نقش معاونت رئیس جمهور در امور بانوان و تشکیلات مرکز امور بانوان ریاست جمهوری در این مراسم و دعوت از برخی افرادی که خود منحرف یا همسر مسببین و عوامل فتنه هستند از سوی چه کسانی بوده و توجیه آن چه بوده است؟ هزینه انجام شده برای این برنامه چه میزان بوده و در زمانی که دولت با همه همت خود خواستار انصراف مردم از دریافت یارانه قانونی که حق آنان است، مواجهند برپایی چنین برنامه ای چه ضرورتی داشته و آیاد قرار است از این به بعد یارانه های مردم در این گونه مسیرها هزینه شود؟ فایده برگزاری این مراسم ها برای اسلام، انقلاب، اهداف نظام، سیره اهل بیت(ع) و به ویژه حضرت زهرا(س) چه بوده و چه معرفتی از برپایی این جشن که بی شباهت به جشن های مرفهین بی درد آن هم با تمام امکانات دولتی، چیست؟ و ده ها اما و اگر دیگر که هریک در جای خود جای تامل جدی دارد.!

به نظر می رسد برپایی این جشن که خواسته یا ناخواسته در برخی بخش ها ادامه دادن مسیر قطع شده جشن های هنر شیراز و 2500 ساله دوران ستمشاهی است، هدفمند و برنامه ریزی شده برای ایجاد بدعتی جدید در انقلاب است، بدعتی که سال های سال است مردم و مسئولان اصیل و پاکدامن به دنبال حذف آن بودند و آن احیای اشرافی گری و جشن های مدعی آزادی زنان است که این بار به بهانه روز زن آغاز شده و در صورت عدم واکنش شایسته مردم و مسئولان به ویژه دلسوزان و علما، مبدل به یک فرهنگ می شود و نقطه آغاز این انحراف اکنون کلید خورده است.

شایسته است برگزار کنندگان این جشن و دست اندرکاران آن با مطالعه بیشتر فرمایشات و مطالبات مقام معظم رهبری در سال جدید که مطالبات مردم است، حساسیت های فرهنگی و آسیب های بدعت گذاری را تشخیص داده و اگر توان تحقق منویات معظم له و نظام را ندارند، در مسیر تقابل با آن برنیایند که در این صورت ملت و دلسوزان تکلیف خود را خوب می دانند.

رسول شکری نیا


یادداشت در جوان آنلاین

www.javanonline.ir/fa/news/642318


ادامه مطلب...

لزوم واکنش جدی مجلس به کنگره آمریکا

لزوم واکنش جدی مجلس به گستاخی آمریکایی ها

کنگره و سنای آمریکا در هفته گذشته با تصویب طرحی خلاف عرف، خواستار عدم صدور روادید برای کسانی شدند که به تعبیر آنان عامل و مسبب جریانات تروریستی و تضعیف منافع آمریکا شده اند.

جدای از اینکه ماهیت این طرح، پیشنهاد دهندگان و موج سوران این اقدام چه کسانی هستند، ضرورت دارد ماهیت اصلی این اقدام خلاف قوانین و عرف شناخته شده بین المللی مورد بررسی و واکاوری و اعتراض جدی قرار گیرد.

در وهله اول این اقدام توهین به شناخته شده ترین نهاد بین المللی یعنی سازمان ملل است که براساس بندهای مختلف منشور خود بایستی از حقوق همه ملت ها به صورت برابر، دفاع کند. نقض آشکار ماهیت و استقلال این سازمان بین المللی که ادعای استقلال دارد، هزینه ای است که از سوی کشور میزبان بر آن تحمیل و اعتبار آن را نزد ملت ها زیرسئوال می برد.

عدم واکنش صریح این سازمان و طفره رفتن مداوم سخنگو و مسئولان آن از جمله دبیرکل در این خصوص و قرارگرفتن آنها در فضای موج سواری کنگره و سنای آمریکا و رسانه های این کشور از آسیب هایی است که حداقل تاثیرگزاری این نهاد بین المللی را هم کمرنگ خواهد کرد.

این اقدام علاوه بر نقض حقوق کشورها، دخالت در عزل و نصب مسئولان و شخصیت ها و جایگاه های بین المللی کشورهاست و میزان این گستاخی تاحدی است که یقینا" در طرح بعدی کنگره آمریکا بایستی منتظر انتخاب نمایندگان کشورها با نظر آمریکا بود و دخالت مستقیم در انتخاب کاردار، سفرا و نمایندگان کشورها که تاکنون به صورت پنهانی انجام می گرفت، اکنون رسمیت یافته و شکل قانونی و علنی به خود بگیرد.

بحث دیگر در این باره موضع منفعلانه و اسلوموشن وزارت امورخارجه به این اقدام است، موضعی آهسته و بسیار نرم که علی القاعده بایستی برابر با حجم گستاخی و توهین آشکار کنگره و سنا و سخنگوی کاخ سفید باشد که متاسفانه چنین نیست و سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در موضعی آرام که نشات گرفته از روح و فضای کلی حاکم شده بر دستگاه دیپلماسی کشور است، این اقدام را محکوم کرده است و صد البته اگر ایشان هم این گونه محکوم نمی کرد، ثلمه ای وارد نمی شد. وزارت خارجه تا جایی ضعیف عمل کرد که حتی رسانه های خارجی که عداوت آنان با جمهوری اسلامی ایران اثبات شده است، نیز با تعجب به تحلیل و تفسیر پرداختند.

نکته دیگر واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است که محدود به محکوم کردن و البته برخی مواضع منطقی و خوب بود اما آیا این محکومیت ها، درپاسخ این گستاخی ها کافیست یا نیازمند اقدام عملی، واکنش مشابه و مصوباتی در مجلس شورای اسلامی است که ورود افراد، شخصیت ها و مسئولان فعلی و سابق ایالات متحده در نهادهای قدرت و تشکل های به ظاهر حقوق بشری را که در جنایات علیه بشریت به ویژه اقدامات تروریستی علیه ملت ایران، عراق، افغانستان، فلسطین و سوریه نقش داشته و دارند و حامیان فکری، مالی و جریانی منافقین و تروریست های القاعده، النصره و داعش و... و تغذیه کنندگان آنان را به خاک جمهوری اسلامی و حتی عبور آنان از فضای هوایی ایران محدود کند.

نکته آخر اینکه علت این همه ترس آمریکایی ها از انتخاب ابوطالبی به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد چیست؟ چه مسئله ای در پشت این موضوع است که کنگره، سنا، دولت و وزارت خارجه آمریکا را تا این حد نگران ساخته که در اقدامی کم سابقه ظرف کمتر از دوهفته دست به تصویب قانونی برای آن زده اند.! آیا ایران نیز تاکنون از حقوق خود در راستای تحقیر، بیان سوابق تروریستی و اقدامات ضدبشری آمریکایی ها و نمایندگان آن در دنیا بهره برده است.؟

در هر صورت هرگونه انفعال در این راستا به بهانه مذاکرات هسته ای، تنش زدایی و از این قبیل سخنان پذیرفتنی نیست و ملت ایران منتظر پاسخ مستحکم و مستدل مجلس و دولت جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان به این گستاخی است و ذره ای نباید از انتخاب و اقدامات در این راستا عقب نشینی کرد.

رسول شکری نیا

لینک یادداشت در روزنامه جوان

javanonline.ir/fa/news/641802

یادداشت در مرصاد نیوز

http://www.mersadnews.ir/node/146964

ادامه مطلب...

حساسیت های ملت از 1+5 تا 1-5

حساسیت های ملت از 1+5 تا 1-5


بیش از 6 ماه است که دولت یازدهم بیشترین حجم اطلاع رسانی کشور را به سمت سوی مذاکرات هسته ای، توافقنامه های ژنو یک و دو و نشست های کارشناسی حول این مباحث سوق داده است و حجم اخبار و اطلاعات منتشر شده از این جریان با قاطعیت تمام بیشترین حجم دربرگیری رسانه ای در کشور بوده که آگاهانه یا ناآگاهانه بسیاری از اذهان و افکار را به خود مشغول ساخته است.

جدای از اینکه حجم داده های اطلاعاتی دولت از اصل توافقات و واقعیات مذاکرات بسیار ناچیز بوده و عملا" مردم و رسانه ها با نگاهی نامحرمانه از سوی دولتمردان مواجه بوده اند، بسیاری از کارشناسان اصل توافقات را گنگ، مبهم و بسیار تعهدآورتر از آنچه ادعا می شود، پنداشته و به تحلیل آن می پردازند.

اخبار عجیب و غریبی که گاه از فحوای کلام حاضرین در نشست ها، از جمله نمایندگان ارشد کشورهای مختلف و به ویژه آمریکایی ها و اظهارات رسانه ای شخصیت های سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی آنان شنیده می شود با خوشبینانه ترین حالت ممکن، مسائلی است که استقلال، عزت و افتخار ملی ایرانیان را دچار خدشه و آسیب خواهد کرد.

با وجود اعتمادی که به نیروهای داخلی مذاکره کننده وجود دارد، سابقه دیرینه عهدشکنی غرب در برابر ملت های آزادی خواه و از جمله جمهوری اسلامی ایران و جریان سازی موهوم آنان علیه اصل مذاکرات، لزوئم توجه بیشتر به تصمیمات و حتی اظهارات را جدی می نماید. زیاده خواهی های پایان ناپذیر غرب در برابر کوتاه آمدن های مستمر، عدم پاسخگویی قاطعانه دستگاه دیپلماسی به اظهارات هنجارشکنانه مقامات غربی و به ویژه آمریکایی ها، معرکه گیری مستمر رژیم جعلی صهیونیستی و متاسفانه الزام و تعهد طرف های مذاکره ایران به ارائه گزارش به مقامات این رژیم، بی توجهی به موج انتقادات داخلی و به کار بردن مدام این جمله که « به ما اعتماد کنید» و کم مهری به نقش نظارتی و مهم مجلس شورای اسلامی در این راستا از نکاتی است که مذاکره کنندگان با 1+5 بایستی در آینده به آن پاسخ جدی و قابل قبولی بدهند.

بستن گره همه مشکلات کشور به مذاکرات هسته ای  که ممکن است به سادگی قابل گشوده شدن نباشد نیز در نوع خود حرکتی کم سابقه است که مقام معظم رهبری هم در فرمایشات ماه های اخیر و سخنرانی نوروزی برآن تاکید فرمودند.

عدم پذیرش نگاه نقادانه منتقدان، برخورد چکشی با رسانه های منتقد و تذکرات مستمر به فعالان رسانه ای و فرهنگی، عدم حمایت از تفکر انقلابی در حوزه فرهنگ، رسانه و جنگ نرم و تلاش برای به حاشیه کشاندن آنان، عدم پاسخگویی صریح به نقدها، استراتژی لبخند و نگاه عمیق! و معنادار! نیز نتوانسته به این فضا کمک کند و در آستانه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها که دارای ساز و کار عجیب خود است، این بیم را افزایش داده که حتی دستاوردهای اندک فاز اول که به مدد اعتماد عمومی به دست آمد، همانند سبدکالا دستخوش دگرگونی شود.

از سویی دیگر موضوع دردناک مرزبانان ایرانی که اکنون به 1-5 تبدیل شده و ماجرای شهادت شهید دانایی فرد که دولت به رغم خواسته ملی ایرانیان و حتی غیرایرانیان، آنرا نتوانست به درستی مدیریت کند، این زخم کهنه را در مناطق مرزی و از آن جمله مرزهای شرقی کشور دوباره باز کرد که تاکی بایستی تاوان کم توجهی به مرزها و انسداد مرزی را بدهیم. گرچه علی الظاهر با ورود سپاه پاسداران به معادلات مرزی شرق کشور، مردم استان های مرزی و شرقی کشور به آرامشی نسبی دست یافتند اما تکرار این حوادث که در ادامه جنایات تاسوکی و سراوان، انجام شده نبایستی با اهمال مسئولان مواجه شود و حق جمهوری اسلامی ایران برای نابودی تروریست ها و جنایتکاران علیه ملت ایران حتی در خارج از مرزهای ایران بایستی به همسایگان شرقی گوشزد شود و کوچکترین مماشاتی در این راستا نبایستی انجام گیرد.

توجه دولت به مناطق مرزی کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در این راستا بایستی راهبردی و تاثیرگذار و با مشارکت ماندگار مردم این مناطق انجام گیرد و خطر گسترش سلفی گری و وهابیت در منطقه که هشدار جدی مسئولان و علمای شیعه و اهل سنت این مناطق است مورد اهتمام جدی دولتمردان قرار گرفته و راهکارهای مقابله با تفکرات تکفیری و وهابیت که با دسیسه استعمار و استکبار بسترهایی برای رشد دارند، به صورت منطقی و دقیق بررسی و بر مدار آن حرکت توسعه ای انجام شود.

رسول شکری نیا

ادامه مطلب...

[<<]  [1 2 3 4 ]  [>>]
Shokrinia
Shokrinia
 
ا Copyright © 2013 Shokrinia.ir All rights reserved ا

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج