Shokrinia
Shokrinia
پایان افسانه برجام

پایان افسانه برجام


رسول شکری نیا

برنامه جامع اقدام مشترک فکت شیتی خودساخته از سوی قدرت های به ظاهر جهانی برای مقابله با توسعه روزافزون فناوری هسته ای جمهوری اسلامی ایران بود که پس از 13سال مذاکره مستقیم با دولت های مختلف، سال گذشته با شور و حال وصف ناشدنی از سوی توافق کنندگان ایرانی و طرف های غربی اعلام شد.

اینکه قرار بود با اجرای این برنامه چه اتفاقی بیفتد و بندهای مختلف آن و اختلاف نظرهای داخلی، خارجی، مطبوعاتی و دیدگاه محافل رسانه ای در این باره چه بود، حدیثی مفصل است که با مراجعه به آرشیو رسانه ها در سال گذشته قابل بحث و بررسی و البته تحلیل است.

وضعیت، سابقه، تجربه و شیوه مذاکره و عمل طرف های غربی هم حاوی نکاتی بارز و اظهر من الشمس بود که برخی افراد از مجلس و دولت گرفته تا نهادهای قضایی و نظارتی و حقوقی، دلسوزانه برآن خرده گرفتند و تعجیل کم سابقه در تصویب آنرا خطری برای انقلاب عنوان کردند. نکته جالب توجه اما ماجرای شوهای تبلیغاتی مذاکره کنندگان ایرانی و طرف های دولتی این به ظاهر معامله بود که ابتدا برمبنا و ادعای موسوم به "برد برد" شکل گرفت و چندین ماه با دادن لوح و سکه و جایزه و تندیس و مدال افتخار به مذاکره کنندگان ایرانی، مردم منتظر گشایش مشکلات را بازی داده و از برکات و حسنات و فواید بی نظیر برجام گفتند و حتی با عبارت" برجام را خدا آورد" آنرا پدیده ای الهی و الهامی از سوی خداوند تفسیر کردند.


ادامه مطلب...

فیش‌های کثیف و تکلیف همگانی
یادداشت/رسول شکری نیا
 
افشای فیش‌های کثیف موسوم به فیش‌های نجومی که طی هفته‌های اخیر جنجالی کم‌سابقه در فضای سیاسی، رسانه‌ای و اجتماعی کشور ایجاد کرده، پدیده‌ای نو و قابل توجه در حوزه نظارت همگانی مردم بر عملکرد مسئولان است.
افشای فیش‌های کثیف موسوم به فیش‌های نجومی که طی هفته‌های اخیر جنجالی کم‌سابقه در فضای سیاسی، رسانه‌ای و اجتماعی کشور ایجاد کرده و هرکسی به‌زعم خود در حال گریز از این پدیده تلاش می‌کند، خود را مبرا دانسته و احیاناً دیگران را مقصر جلوه دهد، جدا از تبعات گسترده اجتماعی و سیاسی این فضا، باید پذیرفت پدیده‌ای نو و قابل توجه در حوزه نظارت همگانی مردم بر عملکرد مسئولان به تکیه بر شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است.


ادامه مطلب...

وجود علمای در خط اسلام ناب محمدی(ص) مایه برکت و خیر نظام است
 
شکری نیا:

 وجود علمای در خط اسلام ناب محمدی(ص) مایه برکت و خیر نظام است

قائم مقام مرکز فضای مجازی سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: وجود علمای در خط اسلام ناب محمدی(ص) مایه برکت و خیر نظام است.
به گزارش عصرهامون به نقل از سپاه سلمان، رسول شکری نیا در دیدار با نماينده مردم سيستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری که در دانشگاه مذاهب اسلامی زاهدان برگزار شد، اظهار داشت:  وجود علمای آگاه؛  به روز و در خط اسلام ناب محمدی(ص) مایه برکت و رحمت و خیر فراوان در نقاط مختلف کشور از جمله سیستان و بلوچستان است.
وی با اشاره به مواضع منطقی و درست علمای دین در هدایت افکار عامه مردم افزود: در زمانه ای که تفکرات تکفیری درجامعه و جهان اسلام سبب اسلام هراسی گسترده ای در دنیا شده، وجود تفکر اسلام ناب محمدی(ص) در قاموس علمای ارزشمند دینی که وجودشان مایه برکت و رحمت است به شناخت حقیقی اسلام در بخش های مختلف کمک می کند.
وی با تاکید بر اینکه ما  به وجود  علمایی که اسلام حقیقی را به دنیا معرفی کنند نیاز داریم  تصریح کرد:‌ باید ابتدا  از استان دارای ظرفیت خود سپس منطقه و کشورهای جهان اسلام شروع کنیم چرا که اسلام حقیقی ظرفیت جهانی شدن را دارد.
وی با اشاره به اینکه حرکتی را که پیامبر اعظم 1400 سال پیش شروع کردند تا قیامت متوقف نخواهد شد افزود: دشمنان قران کریم تلاش بسیاری می کنند تا در کشورهای مختلف جریانات غیر همسو  با انسانیت نظیر قران سوزی و توهین به پیامبر(ص) اعظم را انجام می دهند که البته پاسخ این حرکت سخیف را گرفتند و این حرکت به صورت نخواسته سبب برکت شد و جمع کثیری از مردم اروپا و آمریکا اسلام را شناختند و موج اسلام خواهی جدیدی شکل گرفت.


ادامه مطلب...

شناخت فضادرحوزه سایبری یک اصل است/ فعالان فضای مجازی با شایعات ودروغ پردازی هامقابله کنند


قائم مقام مرکز فضای مجازی سازمان بسیچ مستضعفین گفت: یکی از رسالت های فعالان فضای مجازی مقابله با شایعات و جلوگیری از دروغ پردازی هاست.

به گزارش کلاس بیست به نقل از عصرهامون، رسول شکری نیا در نشست هم اندیشی فعالان فضای مجازی سیستان و بلوچستان که در مجتمع آموزشی شهید عالی زاهدان برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه در عصر ارتباطات قرار داریم مهمترین اصل، شناخت فضا در این عرصه است.

شبکه های اجتماعی افکار جامعه را مدیریت می کنند

وی افزود: فضای رسانه ای، فضایی همه جانبه است که همه تولید کننده و مصرف کننده هستند و شبکه های اجتماعی تحت وب و موبایلی مدیریت پایش افکار جامعه را بر عهده گرفته اند و امروز همه ی افراد به نوعی مبدل به شهروند خبرنگار شده اند و حتی هر شهروند یک رسانه تبدیل به هرشهروند چندرسانه شده است که در این راستا نیازمند شناخت دقیق و عمیق زمین بازی هستیم.

وی ادامه داد: اینترنت یک فضای گسترده ی تعریف نشده و رها در فضای عمومی جوامع است که غربی ها به واسطه نیاز خود این فضا را خلق کردند و در اختیار خیلی از کشورها قرار دادند.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها سن قانونی برای استفاده از اینترنت تعریف شده است این در حالی است که آن را به راحتی در اختیار سایر کشورها قرار می دهند  و اذهان جوانان را  با اینترنت بدون فیلتر به سمت و سوی که هدف خودشان است، می کشانند.


ادامه مطلب...

حضور مؤثر رسانه ملی در فضای مجازی


حضور مؤثر رسانه ملی در فضای مجازی

رهبر فرزانه انقلاب در حکم دکتر علی عسکری به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما ضمن تذکر نکات مهمی از جمله برنامه‌ریزی، رعایت راهبردهای کلان، جذب و حفظ و تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد در رسانه ملی، حضور مؤثر در فضای مجازی را نیز به عنوان راهبرد مهم برشمردند.

 

معظم له در پیوست حکم رئیس مستعفی نیز نکات مهمی را متذکر شده بودند که از آن جمله مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی است که با تکیه بر فعالیت‌ها و برنامه‌های حرفه‌ای پیشرفته و عمیق رسانه‌ای، وظیفه گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملت را بر عهده دارد.

 


ادامه مطلب...

غاصبان مکه،جنایت منا و حلقه مفقوده دولت ما
غاصبان مکه،جنایت منا و حلقه مفقوده دولت ما


هفت روز از جنایت دردناک رژیم کودک کش آل سعود در سرزمین منا که حرم امن الهی است می گذرد و مشرکین امروز مکه به تبعیت از مشرکین صدر اسلام، راه را بر پیروان محمد امین(ص) بسته و بیش از 4هزار کشته برروی هم انباشتند.

جنایتی که علاوه بر ابعاد وسیع، شیوه اجرا، قبل، حین و بعد از ارتکاب، مواضع و رفتارهای حساب شده شرطه های سعودی، عدم اطلاع رسانی، خونسردی و ده ها دلیل دیگر را برای تعمدی بودن آن می توان بیان کرد.

غاصبان مکه که به مدد روباه پیر سالهاست بر سرزمین مقدس مکه و منا و مدینه منوره حکمرانی می کنند و بر روی ذخایز عظیم نفت جهان اسلام چمبره زده و به چپاول و غارت بیت المال مسلمین می پردازند، این روزها وقاحت را به بالاترین حد ممکن رسانده و حتی اجازه پیگیری کشورهای داغدار و حضور آنان در صحنه میدان جنایت را نمی دهند.

ادامه مطلب...

اقتصاد مقاومتی؛ الزام اساسی دوران پساتحریم

رسول شکری نیا


پذیرفته شدن حق قانونی جمهوری اسلامی ایران در غنی سازی اورانیوم با اتکا به ظرفیت و توان بومی و داخلی نکته ای که پیش از این هیچ یک از مذاکره کنندگان حتی آنان که منافع بیشتری در ایران دارند، روی آن موضع داشتند.

رفع همزمان همه تحریم های ظالمانه دارویی، مالی، اقتصادی و صنایع مختلف نیز گرچه حقی بود که به ناحق از ملت ایران سلب شده بود اما به اذعان مقامات کشورمان، به صورت یکجا برداشته می شود که این نیز به نوبه خود به ویژه بخش هایی که با زندگی روزمره مردم سروکار دارد، گامی مناسب است که برداشته شده است.

برخی دستاوردهای مذاکرات نیز ازجمله فعال ماندن تاسیسات هسته ای فردو، اراک و نطنز هریک به فراخور خود علیرغم محدودیت های قابل توجه در برخی بخش ها، را می توان امتیازی به طرف های مذاکره برای پذیرش حقوق حقه ایران ارزیابی کرد که طبیعتا" در جریان مذاکرات که روند داد و ستدی دارد، تلاش شده بیشترین امتیاز گرفته شود.

محدودیت های پذیرفته شده توسط تیم مذاکره کننده ایران نیز گرچه ابعاد پیچیده و گسترده ای دارد، اما ظاهرا" تلاش شده با حداکثر مقاومت دربرابر مذاکره کنندگان پذیرفته شود و برابر آنچه که در برجام به آن اشاره شده محدودیت های هیته ای و درمواردی غیر هسته ای را شامل می شود.


ادامه مطلب...

شهید نوروزی با بصیرت صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد
فرمانده سابق پایگاه شهید تیموری نیا و دوست شهید مهدی نوروزی با اشاره به این که شهید نوروزی با بصیرت خود همواره صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد گفت: ویژگی مهم شخصیت این شهید بزرگوار بصیرتی بود که در مسائل مختلف داشت.
فرمانده سابق پایگاه شهید تیموری نیا و دوست شهید مهدی نوروزی با اشاره به این که شهید نوروزی با بصیرت خود همواره صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد گفت: ویژگی مهم شخصیت این شهید بزرگوار بصیرتی بود که در مسائل مختلف داشت.
رسول شکری نیا فرمانده سابق پایگاه مقاومت بسیج شهید تیموری‌نیا کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار بسیج پرس(سپاه محمد سول الله(ص) تهران بزرگ) با بیان این که شاخصه اول ویژگی شخصیتی این شهید ولایت پذیری وی بود، گفت: شهید نوروزی از شهدایی است که در طول دوران زندگی خود آرزوی شهادت را ذره ای از خویش دور نکرد. وی در هر جایی که حضور داشت چه در پایگاه های بسیج، حسینیه ها، مساجد، هیئت های مذهبی و چه در کارهای اداری چند شاخصه اصلی همواره در شخصیتش نمایان بود. شاخصه اول ولایت پذیری این شهید و علاقه بسیار وی به ولایت بود. به گونه ای که بعد از خدای بزرگ و اهل بیت(ع) ارادت خاصی به ولایت داشت، هر جا که انگشت اشاره ولایت به آن سمت بود، شهید مهدی نوروزی در آن راه ثابت قدم و استوار بود
.

وی با اشاره به این که شهید نوروزی هیچ گاه و در هیچ یک از عرصه هایی که نظام به حضور در صحنه نیاز داشت، صحنه را ترک نکرد، اظهار داشت: شهید نوروزی همیشه پای کار بود و در مبارزه و میدان دفاع از انقلاب و اسلام همیشه جلو دار بود. دیدگاهش این گونه نبود که پشت سر کسی غیر از ولایت حرکت کند، حتماً باید خودش محوریت کار را به دست می گرفت و جلو دار مسائل می شد.

شکری نیا از تقوا به عنوان یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های شخصیتی شهید نوروزی یاد کرد و گفت: شهید نوروزی در میان دوستان و آشنایان در اقامه نماز اول وقت، از همه معتقدتر بود. در فعالیت های مختلف کاری، اداری، ماموریتی و در هر جایی که  حضور داشت همیشه نماز اول وقت را نه تنها خود اقامه می کرد، و به دوستان نیز توصیه می کرد در اقامه نماز اول وقت کوتاهی نکنند.

وی ادامه داد: از دیگر خصوصیات شهید نوروزی دائم الوضو بودن وی بود. در این سال ها ندیدیم که وی در جایی وضو گرفته باشد، چراکه دائم الوضو بود و همیشه وضو داشت.

دوست شهید نوروزی با اشاره به این که در طول روز ذکر حضرت زینب و اهل بیت(ع) بر لبان این شهید بزرگوار جاری بود، عنوان کرد: شهید نوروزی ارادت خاصی به اهل بیت(ع) خاصه حضرت زینب(س) داشت و مراسم سالیانه ایام رحلت حضرت زینب(س) را در ماتمکده حضرت زینب (س) در کرمانشاه و تهران برگزار می کرد.

شکری نیا تاکید کرد: ویژگی عمارگونه و بسیجی که رهبر معظم انقلاب همواره نسبت به آن حساسیت دارند را رعایت می کرد و با بصیرت خود صراط مستقیم ولایت را تشخیص می داد. خاطرم نمی آید که در جریانی ایشان کوتاهی کرده و حسرت خورده باشد که کاش این کار را انجام می دادیم، همان کاری که درست بود و در مسیر ولایت بود را به درستی تشخیص و ثابت قدم انجام می داد.

وی با بیان این که شهید نوروزی را به دلیل شجاعتش شیر سامرا نامیدند، بیان کرد: شجاعتی که شهید مهدی نوروزی داشت، همه گیر شده بود، به گونه ای که دشمنان متوجه این شجاعت و نترس بودن وی شده بودند. به دلیل همین شجاعت در مسائل نظامی و شخصی بود که به "شیرسامرا" معروف شد، همه می دانستند که شهید نوروزی در هر کار و هر مسیری حرکت می کند، امکان ندارد موفقیت به همراه نداشته باشد.

وی با بیان این که شهید نوروزی حتی در خصوص کوچک ترین مسائل شرعی و شخصی خود نیز بسیار حساس بود، گفت: وی حتی با دوستان خود صحبت کرده بود که خمس برخی از وسائل شخصی مانند انگشترهای خود را که از آنها استفاده نمی کرد، پرداخت کند یا درجای دیگر به یکی از مسئولان خود گفته بود، هزینه دوباک بنزین ماشین را از حقوقش کم کند.

دوست این شهید مدافع حرم در ادامه بیان کرد: برای همه ما روشن بود که با توجه به تمام زحماتی که این شهید بزرگوار برای نظام، اسلام و ولایت کرده است و با توجه به ویژگی های شخصیتی لیاقتش این نبود که عادی از دنیا برود و باید شهید می شد و تنها اجری که زحمات و تلاش هایش را جوابگو بود فیض شهادت بود که خوشبختانه در سامرا به آرزوی دیرینه اش رسید و دین خود را به اسلام و اهل بیت(ع) به بهترین شکل ممکن ادا کرد و باید گفت حق به حق دار رسید.

وی درپایان گفت: حقیقتا" همه ما به مقام معنوی و حتی دنیوی شهید مهدی غبطه می خوریم و آرزوی همه ما این است چون او در راه دفاع از حرمین شریف اهل بیت(ع) به شهادت برسیم. همیشه می گفت زمانی که از دنیا و زن و بچه و اسم و رسم آن دل کندید مسیرهایی به رویتان روشن می شود که اعجاب آور است. مهدی مصداق بارز عزت و آبرویی است که خدا به انسان می دهد و لیاقتش را داشت.


http://basijpress.ir/fa/news-details/42050


http://javanonline.ir/fa/news/698966

ادامه مطلب...

گیرنده ماهواره، ابزار ساده و خطرناک تخریب خانواده
گیرنده ماهواره، ابزار ساده و خطرناک تخریب خانواده
مقاله رسول شکری نیا درباره ماهواره - بخش اول

 http://s5.picofile.com/file/8104173834/%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87.jpg

بر اساس یک پژوهش، به لحاظ فنی در 159 مدار تلویزیونی کل جهان، 203 ماهواره تلویزیونی فعال است که از این تعداد 80  دریافت کننده در ایران، 100 ماهواره تلویزیونی ( یعنی نیمی از ماهوارههای جهان) قرار دارد. این تعداد ماهوارهها، امکان تماشای حدود 18000 شبکه تلویزیونی را در ایران فراهم می آورد.

در کنار این، کارتهایی نیز فروشندگان تجهیزات ماهوارهای در اختیار فروشندگان قرار می دهند که در مواقعی صدها شبکه را به این آمار اضافه میکند.

با رسیور و دیشهای معمولی، می توان تا نزدیک 2000 کانال ماهواره ای را در ایران با کیفیت بالا دریافت کرد. شبکههایی که اکثر قریب به اتفاق برنامههای آنها با سنت و فرهنگ ایرانی و اسلامی در تضاد هستند و اثرات مخرب روحی و روانی بر مخاطبین ایرانی می گذارند و یکی از مهمترین تکنیک ها و ابزار غرب در جنگ علیه ارزشهای اسلامی و ایرانی است. نتایج یک تحقیق نشان می دهد در بین شبکه های ماهواره ای که به سهولت در ایران قابل دریافت است، بیش از 380 کانال خاص موسیقی وجود دارد که شبانه روز در حال پخش موسیقی، کلیپ، رقص، آهنگهای درخواستی و کنسرت هستند.

عموم این برنامه ها آکنده از حرکات ضداخلاقی است؛ درحالی که علاوه بر این شبکههای اختصاصی موزیکال، حدود 200 شبکه هم در خلال برنامههای خود، کلیپها و شوهای موزیکال پخش میکنند.

در حوزه کودک و نوجوان، بیش از 250 کانال ماهوارهای در ایران قابل دریافت است؛ ضمن آنکه بخش مهمی از برنامه های کانال های عمومی نیز، به پخش برنامه های کودک و نوجوان، اختصاص دارد. این شبکهها علاوه بر پخش کارتونهایی که بطور عمده با مبانی اخلاقی ما در تضاد است، اقدام به فرهنگسازی ارزش های لیبرالی و اومانیستی غرب در ذهنیت اطفال ایرانی می کند و آنان را شیفته زندگی آمریکایی و غربی می نماید.

در حوزه مصرفزدگی و فرهنگسازی پوشش و مد، حدود 80 شبکه وجود دارد که اختصاص به نمایش مد و لباس دارد؛ لباسهایی که بطور رسمی فرهنگ عریانی را تبلیغ می کند. این شبکهها، تحت عنوان «میکس بیکینی»، به تبلیغ لباس زیر مردانه و زنانه میپردازند.

بایستی بدانیم که تبلیغ پوشش و مدهای غربی تنها به این کانال ها منتهی نمی شود و سایر شبکه های ماهواره ای نیز در متن برنامههای خویش به آن اقدام می ورزند.

در کنار کانالهای ماهوارهای فوق، حجم شبکههای اروتیک قابل توجه است. بر روی ماهوارههای قابل دریافت در ایران، 532 کانال اروتیک و 18کانال پورنو وجود دارد؛ ضمن آنکه برخی شبکههای عمومی نیز در ساعاتی از شب نیز تبدیل به کانالهای پورنوگرافی میشوند....

 مهمترین مضرات استفاده از گیرنده های ماهواره چیست؟


ادامه مطلب...

مرصاد کمینگاه الهی برای اضمحلال منافقین


مرصاد کمینگاه الهی برای اضمحلال منافقین


 

همزمان با پذيرش قطعنامه 598 از سوی حضرت امام (ره) تا قطعيت يافتن آن، مجالي براي يكي از سفاك ترين گروه هاي تروريستي جهان به عنوان سازمان منافقين به وجود آمد كه به گفته سران وابسته خود نظام جمهوري اسلامي ايران را در مدت زمان سه روز ساقط كنند.

موضوعي كه نه تنها به وقوع نپيوست بلكه با لطف خداوند و كمينگاه الهي در عمليات ظفر مند و غرور آفرين مرصاد ، نهايي ترين و مهلکترین ضربه بر پيكره نفاق وارد و آنان را براي هميشه از رويارويي نظامي با ملت ايران جدا ساخت.

برنامه منافقين اين بار چنين تدارك ديده شد که در سوم مرداد ماه سال 1367، همزمان با آغاز حمله نیروهاي عراقي از بخشی از جنوب ایران و در حالي كه بيشترین نگاه ها و برنامه ها به آن خطه معطوف بود ، نیروهاي سازمان منافقين براساس یک برنامه زمان بندي شده، 33 ساعته با بهره گیري از 25 تیپ که مجموعاً چهار تا پنج هزار نفر را در بر مي گرفت طي پنج مرحله، از شهرهاي سرپل ذهاب، اسلام آباد، کرمانشاه، همدان و قزوین عبور و خود را به تهران رسانده و ضمن اعلام سقوط جمهوري اسلامي، آنرا جشن بگيرند.

سخنگوي گروهک تروریستی منافقین با برشمردن اهداف اين حمله، مهمترین هدف را وارد آوردن تلفات هرچه بیشتر به نیروهاي ایران و بازکردن راه براي یک انقلاب عمومي علیه نظام و حضرت امام خمیني(ره) عنوان كرد.

عمليات فروغ جاويدان(که به دروغ جاويدان مشهور شد) با پشتيباني هوايي جنگنده های رژيم بعثي صدام و همراهي ادوات مختلف از جمله 120 دستگاه تانک، 400 دستگاه نفربر، 90 قبضه خمپاره انداز 80 میليمتری، 30 قبضه توپ 122 میليمتری، 150 قبضه خمپاره 400 میليمتری، یک هزار قبضه تیربار کلاشینکف ، 30 قبضه توپ 106 میليمتري و یک هزار دستگاه کامیون و ده ها اقلام دیگر اهدایی رژیم بعث و برخی کشورهای اروپایی پشتيباني شد .

عمليات در سوم مرداد ماه 67 از دشت های سرپل ذهاب آغاز و با حمايت همه جانبه هوايي جنگنده های عراقي ها و آتش توپخانه عراق، منافقين به شهرهاي سرپل ذهاب، کرند غرب و اسلام آباد غرب وارد شده و حرکت خود را به سمت شهر كرمانشاه آغاز کردند.

تنگه معروف و استراتژيك چهارزبر در 35 كيلومتري كرمانشاه كه بعدها به تنگه مرصاد تغيير نام داد، محل رويارويي رزمندگان دلیر سپاه اسلام، بسیجیان و فرزندان خمینی کبیر با مزدوران و وطن فروشان منافق بود.

حضور تاثیرگزار و ایثار ماندگار بسیجیان و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با پشتیبانی آتش توپخانه ای ارتش و هوانیروز قهرمان کرمانشاه و طراحي عملیاتي کلیدی با عنوان مرصاد (كمينگاه) با الهام از آیه شریف انا ربک لبالمرصاد و رمز مبارك یا علی(ع) که با تدابیر شهید سرافراز امیر سپهبد صیاد شیرازی و سرلشگر محسن رضایی انجام شد، به منافقین اجازه پيشروي تا تنگه چهار زبر داده شد و در يك تاكتيك كاملا مشخص و پيش بيني شده، به طور همزمان در صبحگاه پنجم مرداد ماه از هوا و زمين بر منافقین يورش برده و طي دو روز درگيري، هيمنه پوشالي نفاق را درهم شكسته و طومار آنان را برای همیشه تاریخ درهم پیچیدند.

صبح هفتم مرداد ماه با طلوع آفتاب اثري از منافقين وطن فروش باقي نماند و باقیمانده ياران خائن مسعود و مريم رجوي با تحمل شكست سنگين و متلاشي شدن تمام تجهيزات و ادوات جنگي و تحمل 4800 كشته و زخمي به عراق گريختند.

اين پيروزي ظفرمند رزمندگان اسلام، توان هرگونه باج خواهي و زیاده خواهی را از صدام گرفت و او را مجبور ساخت در 15 مرداد ماه آتش بس را پذيرفته و از موضع ضعف و شکست بر سر ميز مذاكره با ایران بنشيند.

عمليات غرور آفرين مرصاد دستاوردهای داخلي و خارجي بسیاری براي كشور و ملت داشت كه از آن جمله می توان به اتحاد هرچه بيشتر نيروهاي نظامي، انتظامي و بسيج در داخل كشور، ذلت ابدی براي منافقين در سطح دنيا و قرار گرفتن در آنان ليست گروهك هاي تروريستي حتي در تروريست ترين كشورهای دنيا از جمله ایالات متحده امريكا، هوشياري مستمر ملت بزرگ ايران و نيروهاي مردمي، خنثي شدن تلاش مذبوهانه صدام و ايادي بعثي وي براي سهم خواهي از ايران در پاي ميز مذاكرات صلح و پذيرش زبونانه قطعنامه 598 از سوی وی، تثبيت قدرت و توان بالاي نظامي و امنيتي نظام جمهوري اسلامي درسطح منطقه و قدرت واکنش و عكس العمل سريع رزمندگان اسلام در مقابل هرگونه تجاوز احتمالي تنها بخشي از اين توفيقات بود.

عمليات مرصاد نقطه طلايي پيروزي لشگریان اسلام بر كفر و نفاق بود كه با وحدت، همدلي، هم افزایی و اطاعت همه نيروها تحت نظر و فرماندهی ولایت امر صورت گرفت و گروهک تروریستی منافقین با اضمحلال کامل، دیگر نتوانست شکست خود را جبران کند و مسیر حوادث تروریستی کور، جاسوسی، وطن فروشی و ارتکاب جنایات ضدبشری را در عراق و ایران دنبال کرد و ماهیت چهره کریه خود را تاجایی آشکار ساخت که هم پیمانان و حامیانش را از دست داد.

این پیروزی در موقعیت زمانی خود با فتح خرمشهر برابری داشت و کرمانشاه که نقطه آغاز و پایان جنگ تحمیلی بود و اولین و آخرین گلوله جنگ به سمت آن شلیک شد، با تقدیم قریب به 10 هزار شهید سرافراز و ده ها هزار آزاده، ایثارگر و جانباز به عنوان سندی کوچک از وفاداری مردم این خطه از ایران اسلامی ثبت و ضبط شد از این رو شش سال پیش شورای عالی انقلاب فرهنگی برآن شد با احترام به این همه رشادت، ایثار و فداکاری مردم، تاریخ و تمدن کهن 12هزار ساله و وفادارای و ولایتمداری مردم این خطه، پنجم مرداد را به عنوان روز ملی کرمانشاه اعلام و در تقویم ها بگنجاند.

رسول شكري نيا

لینک مطلب در روزنامه جوان:

http://www.javanonline.ir/files/fa/publication/pages/1392/5/4/22_302.jpg

لینک یادداشت در خبرگزاری فارس:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920505000311

لینک یادداشت در مرصاد نیوز:

http://www.mersadnews.ir/?p=45027

لینک یادداشت در آژانس خبری کرمانشاه:

http://www.kshna.com/index.php/news/36-1390-11-07-10-49-47/738-1392-05-05-06-20-51

لینک یادداشت در 598:


 

ادامه مطلب...

خون شهید شحاطه دامن سلفی ها و اخوانی ها را گرفت


خون شهید شحاطه دامن سلفی ها و اخوانی ها را گرفتمصر در یکی دوهفته اخیر دستخوش تحولات مختلف، متعدد، قابل پیش بینی و گاها" غیرقابل پیش بینی بود.

جریان وابسته به اخوان المسلمین، تشکلی غیرسیاسی که در قریب به 70سال فعالیت خود، تئوری پردازی و جریان سازی کرد و در یکسال اخیر و با انتخاب یکی از چهره های مورد حمایت خود یعنی محمد مرسی، تلاش کرد شیوه ای مطابق با دیدگاه سلفی را از اسلام سیاسی به جهانیان، مسلمانان و ملت مصر نشان دهد.

تجربه شکوهمند و موفقیت آمیز ملت بزرگ ایران و استقرار نظام جمهوری اسلامی که مبتنی بر قرائت صحیح، دقیق، به روز و پویا از اسلام سیاسی منطبق با شریعت مقدس بر مبنای تئوری ولایت فقیه و حکومت صالحان است در این مدت همواره به عنوان الگویی بی نظیر و دارای مبانی استدلالی و استباطی قوی نه تنها در دول اسلامی بلکه در دول غربی و حکومت های دارای تفکرات سکولاریسم، لیبرالیسم و امپریالیسم مورد تجزیه، تحلیل و واکاوی بسیار جدی قرار گرفته است.

اخوان المسلمین با علم به این مسئله و مطالعه جدی در این راستا به صورت تعریف شده و خود خواسته، نسخه جدیدی را برای اداره کشور مصر که بزرگترین کشور عربی جهان و از نخستین تمدن های بشری است، پیچید و در این مسیر تمام تلاش خود را برای پیاده کردن اسلام حکومتی مطابق با برداشت های فقهی خود که برمبنای خواستگاه سلفیت به معنای ظاهری اقتدا و عمل به دستور علمای گذشته است، مصروف ساخت.

نادیده گرفتن احکام حقیقی اسلام، بی توجهی به حیات بخشی، زنده و به روز بودن احکام شریعت مقدس اسلام، عدم توجه به اصل مدارا و توجه به حقوق سایر ادیان، اقوام و مذاهب در دین مبین اسلام، تلاش برای شیوه اداره جامعه مطابق با اصول جمهوری اسلامی منهای اصل مترقی ولایت فقیه ( به عنوان تئوری پایدار شیعه برای اداره جامعه و تشکیل حکومت)، فقدان رهبری عالمانه، عاقلانه و مبتنی بر تدبیر همراه با شجاعت در آن جامعه و نیز بی توجهی به خواسته های مختلف مردم از حکومت که در پی بیش از 30 سال استبداد رژیم مبارک تجمیع شده بود، در کنار سیاست یک بام و چندهوایی مرسی درباره رژیم صهیونیستی، جنایات این رژیم در غزه و فلسطین، تحولات لبنان، عراق، افغانستان و سوریه که با هم پیالگی ارتجاع عرب و خوش نشین های منطقه و صحنه گردانی آمریکا و اسرائیل، آتش فتنه قومی، مذهبی و انسانی را به راه انداخته اند، در زمره این مسائل بودند.

فقدان مبانی فقه حکومتی در جریان سلفی که تلاش دارد قرائت های خود از اسلام را حتی اگر مخالف نص صریح قرآن کریم، احادیث و روایات و سیره پیامبر، اهل بیت(ع) و بزرگان دین باشد، جاری و ساری کند، سبب این بهم ریختگی سیاسی، اجتماعی، فکری و نگاه مرتجعانه به حکومت بر کشور بزرگ مصر شد.

همزیستی و همکاری اخوانی ها با سلفی ها و شاخه تکفیری آن که به عنوان سلفی های جهادی! شناخته می شوند تاجایی پیش رفت که در برابر چشم مردم به محل اقامت شهید شیخ شحاطه عالم فرزانه شیعه و سه نفر از مومنین همراهش هجوم ناجوانمردانه برده و علاوه بر ضرب و شتم و مثله کردن بخشی از ابدان این شهدای سرافراز، آنها را به شهادت رسانده و اجسادشان را در کوی و خیابان کشیدند و تصاویر انزجار آمیز آنرا که یادآور جنایات هم مسلکانشان در سوریه که از آدم خواری و نسل کشی گرفته تا جنایاتی که حتی حیوانات هم گاهی از آن اجتناب می کنند، در بین مردم دنیا پخش کردند و برای غربی ها که سال ها به دنبال القای متوحش نشان دادن مسلمانان بودند، چه لقمه ی رسانه ای از این چرب تر که با یک تیر ده ها نشانه را هدف گرفتند و این تصاویر به سرعت به سراسر جهان مخابره شد.

یقینا" اگر جریان تکفیری، سلفی مصر فضای عمومی را مساعد نمی دید این چنین علیه این انسان های بی گناه مرتکب جنایت نمی شد و تشییع مظلومانه پیکرهای چهار شهید شیعه مصر، خود گواه مهمی بر این مسئله بود که خون یاران حقیقی امیرالمومنین(ع) و سیدالشهدا(ع) هرگز بدون اجر نخواهد ماند و به فاصله کمتر از ده روز، مصر تاوان ارتجاع سلفیت، وهابیت و یکجانبه نگری و قرائت غلط از دین مبین و انسان ساز اسلام را داد.

اخوانی ها گریختند و سران آن دستگیر شدند، رئیس جمهور مرسی زندانی و خلع شد تا بداند نتیجه اعتماد بی جا به آمریکا و اسرائیل و هم پیمانانی که سفر اولش را به مقصد کشورشان با عجله و شتاب انجام داد، همین است.

امروز ملت مصر بیش از همیشه باید مراقب باشد که از طرفی در دام پس ماندگان رژیم مبارک و علاقمندان به مکتب لائیک و سکولاریسم نیفتد و از طرف دیگر قرائت غلط سلفی ها را در اداره حکومت نپذیرد چرا که راه رهایی کشورهای اسلامی تکیه بر دواصل اساسی جمهوریت به معنای مردمسالاری در همه شئون و اسلامیت به معنای درنظر داشتن اصول اساسی و محکمات دین مبین اسلام که یکی از آن اداره حکومت است، باشد.

آنها و سایر ملت های مسلمان در منطقه و جهان باید بدانند ترکیب موزون و هماهنگ «جمهوری اسلامی» به اعتراف بسیاری از اندیشکده های غربی و اسلامی، امروز بهترین شیوه اداره جامعه در بسیاری از بلاد اسلامی است.

رسول شکری نیا

انتشار در جوان آنلاین:

http://www.javanonline.ir/fa/news/601936

انتشار در فرنیوز:

http://www.farnews.ir/fa/15068/

انتشار در سایت 598:

www.598.ir/fa/news/149017/ادامه مطلب...

کرمانشاه گهواره تمدن،‌ دیار ولایتمداران، منتظر قدوم یار
ه بهانه سفر رهبر انقلاب به کرمانشاه؛

کرمانشاه گهواره تمدن،‌ دیار ولایتمداران، منتظر قدوم یار


استان کرمانشاه نماد همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام، مذاهب، زبان‌های گوناگون است که در همزیستی مثال‌‌زدنی در کنار هم سال‌هاست زندگی می‌کنند. کرمانشاه  یکی از گهواره‌های تمدن بشری در مرکز غرب ایران و بین استان‌های کردستان، همدان، لرستان و ایلام قرار دارد و مرز افزون بر 300 کیلومتری این استان با کشور عراق، اهمیت دوچندانی به موقعیت استراتژیکی و سیاسی و اقتصادی این منطقه داده است.

 این استان کهن با تاریخ تمدن افزون بر 12 هزار و 500 سال به اعتبار آثار باقیمانده از تپه گنج دره هرسین و تپه باستانی دینور به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوای ایران و حتی خاورمیانه، از دیرهنگام به هندوستان ایران شهرت داشته است.

 آب و هوا و نعمت‌های متعدد خدادادی در این سرزمین از جمله وجود آب و هوای چهار فصل در همه فصول سال که پدیده‌ای نادر در مناطق کشور است و از این رو از سالیان دور کرمانشاه را هندوستان ایران نامیده‌اند. آب فراوان در استان که زمینه مساعدی را برای رشد و نمو بسیاری از محصولات کشاورزی و گیاهان مختلف دارویی فراهم کرده و از نعمات و الطاف الهی است، کوه‌های سربه فلک کشیده دالاهو، شاهو، پراو، دالاخانی و بیستون نماد استواری، استقامت و پایداری مردمان این سرزمین است.

وجود اقلیم متنوع و سرسبز و برخورداری دائمی از آب و هوای چهار فصل در کنار صدها جاذبه تاریخی، طبیعی و گردشگری و قرار داشتن در مسیر تاریخی جاده ابریشم این استان را به خاستگاه ایرانگردان و جهانگردان مبدل کرده است.

 وجود بالغ بر 3 هزار اثر ملی که افزون بر 2 هزار اثر آن ثبت رسمی شده در کنار آثار ماندگار جهانی و فراملی همانند کتبیه جهانی بیستون که بزرگترین سنگ نوشته میخی جهان است در کنار کوه ماندگار بیستون، معبد آناهیتا، مجموعه زیبا و تاریخی طاق بستان، گوردخمه‌های اسحاق‌وند، تپه گنج دره هرسین، عمارت پاطاق، کوه‌های سر به فلک کشیده بیستون، پراو،‌ دالاهو و دالاخانی، دشت‌های ماهیدشت و ذهاب و جاذبه‌های پس از اسلام، همانند کاروانسرای عباسی و پل‌های متعدد بیستون،‌کهنه و بزرگترین بنای کاشیکاری سنتی ایرانی در تکیه ماندگار و جاودان معاون الملک، تکیه بیگلربیگی و مقبره احمد بن اسحاق اشعری قمی و صدها اثر دیگر این استان را در زمره مهاجر پذیرترین استان‌ها قرار داده است.

 به گواه تاریخ و اسناد موجود استان کرمانشاه همواره دارای مردمانی خیر، نیکوکار و متدین بوده و تا جایی که هم‌اکنون پس از استان خراسان، استان کرمانشاه بیشترین وقفیات را در کل کشور دارد و واقفان و خیران این خطه همواره در امور خیر بر یکدیگر پیشی می‌گرفته‌اند.

 شهر کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت کشور و یکی از کلانشهرهای ایران است که قریب به یک میلیون جمعیت را در خود جای داده و از شهرهای تاریخی و فرهنگی شناخته شده ایران به شمار می‌رود و از زمان پیدایش تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه خاص حکومت وقت بوده است.

 اوج شکوفایی کرمانشاه بعد از اسلام در قرن یازدهم میلادی یعنی دوران سلجوقیان بود، زمانی که این شهر به عنوان مرکز فرمانداری ایالت کردستان در غرب خاورمیانه برگزیده شد و با گذشت یازده قرن از حمله اعراب به ایران، این شهر دردوران قاجاریه مجددا شکل شهرنشینی خود را بازیافت و به علت قرار گرفتن در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نیز همجواری با کشرو عراق مورد توجه قرار گرفت.

 در تاریخ آمده است هنگامی که پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) خسروپرویز را به اسلام دعوت کرد خسرو در کنار رود قره‌سو در کرمانشاه نشسته بود که با خواندن نامه به خروش آمد و نامه را پاره کرد و به داخل رود قره‌سو ریخت.

 کرمانشاه در سال 1220 میلادی پس از حمله مغول به ایران آسیب‌های بسیاری دیده سپاه هلاکوخان که برای فتح بغداد می‌رفت کرمانشاه را نیز ویران کرد و در قرن هشتم هم سپاه امیرتیمور به کرمانشاه یورش آورد.

 باتشکیل حکومت صفویان کرمانشاه همانند دیگر شهرهای ایران تحت تسلط این حکومت درآمد و در سالیان آغازین حکومت صفوی به دلیل جنگ و ستیز این حکومت با عثمانی، کرمانشاه گاه تحت تسلط صفویه و گاه تحت تسلط عثمانی بود.

 از عصر شاه صفی به بعد با ورود خاندان زنگنه به وادی قدرت کرمانشاه کنونی در میان پل کهنه و قلعه کهنه امروز قرار داشته است.

 با پایان یافتن جنگ‌های میان ایران و عثمانی و انعقاد عهدنامه ذهاب در سال 1018 کرمانشاه از عصر شاه صفی تا پایان دوره صفویه دورانی از آرامش همراه با ترقی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را طی کرد و در عصر افشاریه به دلیل وجود توپخانه نادری در کرمانشاه این شهر مجددا اهمیت نظامی یافت و به جبهه جنگ نادرشاه با عثمانی تبدیل شد.

 بعد از مرگ نادر این شهر همواره به دلیل وجود توپخانه نادری در کانون توجه قدرت طلبان قرار داشت و نزاع‌های میان سرداران مختلف بر سر دستابی به این شهر صورت گرفت که در نهایت کریم خان بر آن مسلط شد.

 کرمانشاه در عهد زندیه با وجود حکمران مقتدری همانند الله قلی‌خان زنگنه گرچه دورانی کوتاه توام با آرامش را از سر گذراند اما با مطرح شدن الله قلی خان به عنوان یکی از مدعیان قدرت و تلاش برای دستیابی به تاج و تخت سلطنت بعداز مرگ کریم خان بار دیگر این شهر به میدان جنگ و ستیز مبدل گشت.

 دوران بعدی رشد و توجه به کرمانشاه در دوران قاجاریه بود که مورد توجه دوباره حکومت از لحاظ سیاسی و اجتماعی قرار گرفت و در سال 1184 با منصوب شدن محمد علی میرزا دولتشاه به حکومت کرمانشاهان وی طرح‌های شهری را در کرمانشاه به اجرا درآورد و چهار چوب و شکل کنونی شهر کرمانشاه را بنا کرد.

 کرمانشاه در جنبش مشروطه سهمی به سزا داشت و پس از استقرار مشروطه اختلاف بینش‌های سیاسی منجر به پیدایش احزاب مختلف شد که مهمترین آنها حزب دموکرات و اعتدالیون بود که از چهر‌ه‌‌های مهم در میان دموکرات‌ها می‌توان به یار محمد خان کرمانشاهی اشاره کرد که در نبردهای کرمانشاه، تبریز و تهران نقشی مهم ایفا کرد.

 کرمانشاه در هر دو جنگ جهانی اول و دوم به تصرف قوای بیگانه درآمد و پس از پایان جنگ تخلیه شد.

 در دوران نهضت انقلاب اسلامی از سال‌های 42 به بعد نیز با طلایه‌داری علما و روحانیت از استان‌های پیشرو بود و سهم مهمی در پیروزی انقلاب و احیای مجدد اسلام اصیل در کشور ایفا کرد.

 در دوران جنگ تحمیلی و حماسه هشت سال دفاع مقدس نخستین گلوله به این استان شلیک شد و آخرین گلوله هم در این استان از سلاح‌های دشمن پرتاب شده و از این نقطه آغاز و پایان جنگ هشت ساله در این استان رقم خورد.

 در این دوران همه استان‌ها دچار خسارات بسیار شدیدی شد و تنها شهر کرمانشاه بیش از یک هزار و 120 مرتبه مورد بمباران و موشک‌باران دشمن بعثی قرار گرفت که ماحصل آن وجود قریب به 30 هزار نفر شهید، جانباز،‌ آزاده و ایثارگر در این استان سرافراز است.

 زبان مردم استان کرمانشاه غالبا کردی و لهجه شیرین فارسی کرمانشاهی است البته در مناطق مختلف انواع گویش‌های کردی و لکی وجود دارد که علاوه بر گویش کردی کلهری می‌توان به کردی کرمانشاهی، کردی سنجابی، کردی زنگنه، کردی اورامی و کردی سورانی نیز اشاره کرد و زبان لکی مردمان این استان هم که تلفیقی از زبان کردی و لری است با چند گویش مختلف کاکاوندی، هرسینی و دینوری بر زبان مردم مناطق مختلف جاری است در برخی شهرهای کرمانشاه همچنین لری شبیه به نهاوندی وحتی ترکی نیز تکلم می‌شود.

 اما لهجه فارسی کرمانشاهی که ترکیبی از کردی کلهری با زبان فارسی است از 200 تا 250 سال پیش تاکنون در کرمانشاه رایج شده است و این لهجه شیرین مختص مردمان شهر کرمانشاه است.

 اکثریت جمعیت مرد کرمانشاه را کردها که از اقوام اصیل و اولیه‌ای آریایی هستند تشکیل می‌دهد و اکثریت استان را از نظر مذهبی شیعیان با بیش از 70 درصد تشکیل می‌دهند اهل سنت بیشتر در مناطق غربی استان قریب به 23 تا 25 درصد دومین گروه و اهل حق با کمتر از 3 درصد اقلیت دیگر مذهبی این استان به شمار می‌آیند.

 در استان همچنین اقلیت‌های دینی از جمله مسیحی، یهودی، زرتشتی و کلیمی هستند که با ترکیب جمعیتی کوچک به اعمال دینی و اعتقادی خود می‌پردازند.

 شیعیان کرمانشاه جعفری اثنی عشری هستند و اهل سنت این استان غالبا شافعی مذهب و از محبان پیامبر مکرم اسلام (ص) و اهل بیت (ع) می‌باشند چنان که بسیاری از علمای این منطقه اعم از شیعه و اهل سنت در باب اهل بیت (ع) و احکام دینی نظرات مشترک و تقریبی دارند و نمونه کامل و جامع تقریب و وحدت در بین مذاهب و فرق اسلامی را می‌توان در این استان مشاهده کرد.

 همزیستی و همراهی همواره با احترام و تکریم مسلمانان در استان کرمانشاه فارغ از مسائل مذهبی، حول محور مشترکات به حدی است که بسیاری از تلاش‌های وهابیت و سلفیت در سال‌های پس از انقلاب به ویژه دهه اخیر به در بسته خورده و علما و روحانیون شیعه و اهل سنت استان همواره با درک عمیق شرایط و حساس تکلیف نسبت به امت اسلامی، به عنوان محور وحدت و تقریب عمل کرده و در کنار یکدیگر از اعتقادات و باورهای مردم دفاع کرده‌اند.

 استان کرمانشاه فارغ از مسائل مذهبی به عنوان استانی با ظرفیت و پتانسیل فوق‌العاده بالا در تربیت علمای دین عمل کرده و از صدر اسلام تا کنون به ویژه در دو قرن اخیر بزرگانی تحویل جهان اسلام و ایران داده که هر یک از آنان به تنهایی به عنوان ستون محکمی برای اسلام مطرح بوده و هست.

 بزرگان کرمانشاه نه تنها در بخش عالمان دینی و هادیان راه، دارای نخبگان و چهره‌های برتر بوده و هست بلکه در هنر، علم، معرفت و عرفان، شعر و ادبیات، تاریخ و سیاست چهره‌های تابناک و درخشانی تربیت کرده که خاک کرمانشاه به این دلیل خاک زرخیر و سرشار از گوهر می‌نامند.

 استان کرمانشاه در مناطق اهل سنت با دارا بودن قریب به 450 مسجد از رشد معنوی و فرهنگی بسیار بالایی در جهاد مقدس مسجد سازی برخوردار بوده و این در حالی است که پیش از پیروزی انقلاب تعداد مساجد اهل سنت در استان کمتر از 120 مسجد بوده و اکنون با رشدی 350 درصدی در دوران سی‌ساله انقلاب فضای محیطی مساجد استان به نحو چشمگیری فزونی یافته است.

 در بخش مدارس علوم دینی اهل سنت نیز پیش از انقلاب 7 مدرسه علوم دینی وجودداشت که غالبا سنتی بودند اما امروز به برکت انقلاب اسلامی و پشتکار علما و روحانیون اهل سنت منطقه و حمایت و عنایت مسئولان نظام با افزایشی صد در صدی، به 14 مدرسه رسیده است.

 ضمن اینکه بسیاری از این مدارس دارای اماکن مناسب و قابل توجهی هستند که تا رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند مساعدت بیشتر هستند.

 کرمانشاه به واسطه قرار گرفتن در مسیر تاریخی جاده ابریشم و نیز مهمترین و کهن‌ترین راه عبور زائران عتبات عالیات با داشتن مرزبین المللی خسروی از نعمات فراوان این فرصت تاریخی بهره‌مند بوده و بسیاری از عالمان، اندیشمندان و بزرگانی که از این مسیر به زیارت می‌رفتند آثار و برکاتی هم برای این سامان داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به احمدبن اسحاق اشعری قمی که معتمد چهار امام همام بودند اشاره کرد. همچنین علامه فاضل تونی که قبر وی در سالیان اخیر در منطقه پل کهنه کرمانشاه کشف شد.

این استان مهد علم، فرهنگ و هنر بوده و بسیاری از چهره‌های گذشته و حاضر حوزه دین، علم، فرهنگ، هنر و ادبیات در این منطقه زیسته‌اند یا از این سرزمین بوده و هستند از علامه سردار کابلی گرفته تا آیت‌الله العظمی شیخ حسن حجتی هرسینی، آیت الله شیخ فرج‌الله کاظمی، آیت الله شیخ محمد رضا کاظمی، آیت الله عطاء الله اشرفی اصفهانی چهارمین شهید محراب، آیت الله سیدجواد نجومی و آیت‌الله حاج سید مرتضی نجومی که دوسال پیش به رحمت حق پیوست.

آیت الله شیخ حسن و شیخ مجتبی حاج آخوند که درمبارزات انقلاب نقشی موثر ایفا کرد. آیت الله معصومی لاری، آیت الله شیخ مجتبی و آیت الله محمد میبدی و خاندان معروف آل‌آقا که خانواده علم و فضیلت در این منطقه بوده و هستند. هم اکنون نیز استان از ظرفیت‌های بسیاری در حوزه علم و دین برخوردار است از جمله آیت الله شیخ مصطفی علماء که از شاگردان خاص و مورد عنایت علامه طباطبایی بوده و هم اکنون در کسوت نماینده ولی‌فقیه در استان و امامت جمعه کرمانشاه فعالیت دارند و آیت الله حسن ممدوحی که ایشان نیز از شاگردان علامه طباطبایی بوده و حضوری موثر در حوزه‌های علمیه قم در حوزه فلسفه و تدریس دارند. آیت‌الله شیخ محمود امجد و آیت الله بخشی نیز در قم در تربیت طلاب همت دارند.

 از دیگر افراد تاثیرگذار در استان آیت الله شیخ محمد حسین زرندی بودند که 23سال نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه این شهر بودند و حوزه علمیه‌ای ماندگار برای کرمانشاه تاسیس کردند که بزرگترین حوزه علمیه غرب کشور است و نیز حجت‌الاسلام عبدالخالق عبدالهی، آیت الله شیخ محمد حجتی فرزند آیت الله العظمی حجتی هرسینی، حجت‌الاسلام ذکرالله احمدی، حجت‌الاسلام نریمانی و حجت‌الاسلام میریونسی که در کنگاور به تربیت طلاب مشغولند.

 از بزرگان فرهنگ و هنر و ادب این سرزمین نیز می‌توان به میرزا رضای کلهر خوشنویس بزرگ و ماندگار سیاه‌مشق، علامه فقید آیت الله سید مرتضی حسینی نجومی عالمی که علم و عمل را با هنر آمیخته بود، مرحوم رشید یاسمی، مرحوم میرزا احمد الهامی کرمانشاهی ( فردوسی حسینی) با آن اشعار حماسی ماندگار در وصف امام حسین و قیام عاشورا و فرزندش ابوالقاسم الهامی مشهور به لاهوتی که عده‌ای شعر نو را پیش از نیما به ایشان نسبت داده‌اند، مرحوم استاد یدالله بهزاد که شاعری فهیم و بسیار توانمند بود، عارف روشن ضمیر مرحوم طهماسبقلی خان (وحدت) کرمانشاهی که اشعارش تجلی عرفان، معرفت و سلوک است، میرزا صالح ماهیدشتی، تمکین کرمانشاهی و دیگران را نام برد.

 کرمانشاه در بحث زیرساخت‌ها خوشبختانه توفیقات خوبی داشته و زیرساخت‌های آب، برق، گاز و ارتباطات تاحدودی با میانگین کشوری برابری می‌کند اما در حوزه انرژی که به ویژه بخش نفت و گاز استان پتانسیل‌ و منابع بالایی دارد لازم است بیش از این دقت شود به ویژه در بحث پالایشگاه آناهیتا که چندسال است مصوب شده اما پیشرفت چندانی رخ نداده با توجه به ظرفیت نفت‌شهر در استان بایستی پیگیری‌ها جدی‌تر و سریعتر باشد.

 استان در بخش راهسازی و توسعه راه‌ها با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست و امروز بسیاری از راه‌های روستایی استان بازسازی و آسفالت شده‌اند، بزرگراه کربلا به جز در دومحور توسعه یافته و استان علاوه بر تردد زوار ایرانی و عراقی به یکی از محورهای ترانزیتی حساس کشور به ویژه در بخش صادرات به عراق مبدل شده است.

 فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه امروز با روزانه قریب به ده پرواز داخلی و خارجی از فرودگاه‌های مهم کشور و مهمترین فرودگاه غرب کشور است که درصورت برنامه‌ریزی صحیح ظرفیت سرویس دهی به 10میلیون نفر جمعیت استان‌های غربی کشور را دارد.

 راه‌آهن غرب کشور که مسیر ریلی کشور را به عراق و اروپا متصل خواهد کرد و بخش‌هایی از آن قبل از ورود به استان انجام شده اما روند اجرای آن باید شتاب بیشتری به خود گیرد.

 سفر مقام معظم رهبری به عنوان خواسته‌ای 23ساله همواره آرزوی کرمانشاهیان بوده که با تحقق آن مردمان این استان ولایتمدار با ولی‌امر خود دیدار تازه کرده و برای تداوم راه انقلاب اسلامی و توسعه استان تجدید پیمان می‌کنند که همواره مانند همیشه پیمان ناگسستنی‌شان را با ولایت حفظ کرده و از خون تازه‌ای که در کالبد کرمانشاه دمیده خواهد شد برای اسلام، انقلاب و توسعه همه جانبه استان بهره ببرند.

یادداشت: رسول شکری‌نیا

ادامه مطلب...

آیت الله نجومی عالمي که مردم را به عناوين نفروخت

آیت الله نجومی عالمي که مردم را به عناوين نفروخت


قدس: گروه فرهنگي- آية الله نجومي از بزرگان علم، دين، فقه و هنر روزگار ما بود که درکنار تهذيب نفس، زهد و تقوا به هنر خوشنويسي و تذهيب و نگارگري مي پرداخت.
اين شخصيت نامدار و تلاشگر در کنار همه فضائلي که داشت از محضر بسياري از بزرگان حوزه هاي علميه کربلا و نجف اشرف کسب فيض نموده و اجازه اجتهاد از جمعي از علما و مراجع بزرگوار و نامدار کسب کرد، چنانکه در کمتر از سي سالگي اجتهاد ايشان با نگارش چند جلد کتاب برهمگان مسجل شد.
چهره ماندگار هنري کشور در اخلاق و سلوک شخصي فردي متواضع، بسيار متين، شوخ طبع و بزرگ منش بود و همه را به رفاقت و دوستي با مردم و مومنان دعوت مي کرد.
آية ا... نجومي در تمام عمر پربرکتش همواره ساده زيست و مردم دار بود و براي همين هم وصيت کرد در آرامستان مردم عادي دفن شود.
درگذشت عالمي که حضور بي سابقه مردم کرمانشاه در مراسم تشييع و تدفينش نشان از مردمي بودن او داشت، شاگردان بسياري را پرورش داد که در بين آنان تنها چهره هاي حوزوي ديده نمي شدند.
رسول شکري نيا هنرمند خوشنويس- گرافيست و مداح اهل بیت(ع) از خاطرات بيست ساله حضورش در محضر آية الله نجومي مي گويد:
با مردم براي مردم
رسول شکري نيا، درباره ويژگيهاي فردي و اخلاقي مرحوم آية ا... نجومي مي گويد: عالم شهير و نامدار آية ا... نجومي انساني بزرگ، باکرم، فاضل، باتقوا و بسيار دوست داشتني بود.
شخصيت، منش، رفتار، اعمال و حرکات ايشان همه براي خدا بود و کسي در طول زندگي عملي غير از اين از استاد نشنيده و نديده است.
وي در ارتباط با حضور گسترده مردم در مراسم تشييع ايشان مي افزايد: مردم داري و مردم دوستي ايشان زبانزد بود و هيچ گاه اين مردم داري و با مردم بودن را با مسائل دنيوي و عناوين و القاب عوض نکرد.
ايشان درعين بزرگي و عظمتي که داشت با کودکان مانند کودک و با بزرگان و عالمان و هنرمندان هريک به زبان خود سخن مي گفت. ايشان هيچ گاه علم و مقام و منزلت علمي، فقهي و هنري اش را به رخ کسي نمي کشيد و حتي اگر فردي در موضوعي اظهار نظر مي کرد که ايشان در آن موضوع و علم و هنر خبره تمام بود، او را سرزنش نمي کرد و تنها توصيه به مطالعه و درک بيشتر مسائل داشتند.
اين هنرمند خوشنويس ادامه مي دهد: بسيار کم بود لحظاتي که ايشان با مردم و دوستان و حتي افرادي که نمي شناخت برخورد سردي داشته باشد. هيچ گاه جز درايام محرم و صفر کسي حاج آقا را محزون نمي ديد و اين روحيه ايشان به همه انرژي و توان مي داد.
ايشان تا زماني که در بستر نيفتاده بود خودش همه کارها را انجام مي داد و حتي درب منزل را خودشان باز مي کردند و هيچ خدمتکاري نداشتند، مردم هم از اين روحيه ايشان همواره به نيکي ياد مي کردند.
شکري نيا درمورد جايگاه علمي و فقهي آية ا... نجومي تصريح مي کند: اعتقاد همه براين بود که اگر آية ا... نجومي در قم، نجف يا کربلا بودند حتماً مرجعيت ايشان مسلم بود، ولي به علت تواضع و فروتني بسيار زياد هيچ گاه اعلام مرجعيت نکرد. ايشان از خرافه گرايي و خرافه پرستي فراوان گلايه مي کرد و مي فرمود: مردم به جاي اين حرف ها اگر زندگي عادي داشته باشند رستگارتر مي شوند.
عالم هنرمند

وي در خصوص وجهه هنري شخصيت آية ا... نجومي اظهار مي دارد: ايشان در انواع خطوط مختلف تبحر بسيار بالايي داشت از ثلث و نسخ گرفته تا نستعليق، ديواني، کوفي، طغري و غيره که البته اين خوشنويسي درخاندان نجومي موروثي است و پدر ايشان مرحوم آية ا... سيدجواد نجومي درعين حال که مجتهد و عالم بودند از بهترين خوشنويسان زمان خود بودند.
ايشان بويژه درخط ثلث که يکي از بهترين و زيباترين خطوط اسلامي و البته به تعبيري ايراني است از بزرگان نگارش اين خط در جهان اسلام بودند و درکنار استاد هاشم بغدادي همواره نام آية ا... نجومي برده شده و مي شد. شيدايي و زيبايي خط ثلث مرحوم آیت الله نجومي در بسياري از تابلوها و حتي سرمشق هايي که براي شاگردانش مي زد کاملاً متمايز از ديگران بود.
وي مي افزايد: يکي از جلوه هاي بارز خط آية ا... نجومي تأکيد بر آيات، احاديث، روايات و اسناد معتبر شيعي است.
شکري نيا تأکيد مي کند: به هرجهت به اعتراف بسياري از بزرگان عالم خوشنويسي ايشان از اعاظم تاريخ خوشنويسي و يکي از چند خوشنويس برتر معاصر بود که علاوه بر تبحر در نوشتن بسياري از خطوط در قطاعي، تذهيب، نگارگري، طراحي و تجليد و صحافي نيز بسيار مسلط بود، تا جايي که بسياري از کتابهاي ارزشمند و خطي خودشان را صحافي مي کردند.
در ابروباد سازي، کاغذ قطاعي، پوسته کردن کاغذ و صنايعي که از آن به عنوان صنايع و هنرهاي مستظرفه نام برده مي شود يد طولايي داشتند و بدون هيچ کبر و غروري آن را به همه آموختند.
حضور در اجتماع و سياست
اين هنرمند گرافيست با اشاره به حضور آية ا... نجومي در مبارزات انقلاب مي گويد: ايشان درکنار بسياري از چهره هاي انقلابي مانند آية ا... اشرفي اصفهاني و آية ا... مجتبي حاج آخوند و برخي علماي ديگر بسياري از اعلاميه ها را امضا و مردم را آگاه مي کردند.
آنهايي که نقشي در پيروزي انقلاب در کرمانشاه داشتند همواره از تلاش هاي ايشان براي افشاگري عليه رژيم پهلوي و استقرار جمهوري اسلامي و تفکر امام خميني(ره) سخن مي گويند و براساس اسناد موجود بسياري از اطلاعيه ها و اعلاميه هاي قبل از انقلاب به خط زيباي آية ا... نجومي بود و حتي بخش زيادي از آن در زير زمين بيت ايشان تهيه و توسط جوانان توزيع مي شد.
وي مي افزايد: پس از انقلاب هم ايشان مأمن و پناهگاه بسياري از جوانان بودند و مسجد نواب که ايشان بيش از 40 سال در آن اقامه نماز کردند مرکز پرورش جوانان مؤمن بود که اغلب شهداي نامدار شهر براي رفتن به جبهه و خداحافظي به محضر ايشان مشرف و اذن ميدان نبرد مي گرفتند و اين رابطه مردم با ايشان رابطه اي صميمانه و البته مراد و مريدي بود.


http://www.qudsdaily.com/archive/1388/html/9/1388-09-01/page4.html

ادامه مطلب...

تكفيري‌ها در بين اهل سنت جايگاهي ندارند
تكفيري‌ها در بين اهل سنت جايگاهي ندارند

 رسول شکری نیا

اقدام متحجرانه، غير انساني و غيراسلامي تعداد معدودي از عناصر تكفيري و سلفي در مصر و به شهادت رساندن عالم شيعه و تعدادي از شيعيان اين كشور، موجي از تنفر، بغض و كينه نسبت به اين اقدامات را در بسياري از كشورهاي اسلامي و حتي غير اسلامي برانگيخت.

اين حركت هدايت شده، ضد آموزه‌هاي شريعت مقدس اسلام و مشي پيامبر مكرم(ص) بوده و بسياري از علماي جهان اسلام، بزرگان و علماي اهل سنت و الازهر را درپي داشت.

پيروزي اسلام خواهان و به قدرت رسيدن محمد مرسي در مصر كه عليرغم برخي انتقادات به تصميمات و اظهاراتش، قابل قياس با رژيم مبارك نيست، از سويي جريانات ضد اسلامي را ناخشنود ساخته و از سوي ديگر متاسفانه فضا را براي برخي گروه‌هاي سلفي جهادي و تكفيري‌ها كه پيش از اين به دنبال خاستگاه حكومتي بودند، فراهم كرده است.

وقايع تاسف بار سوريه و قتل عام و نسل كشي كم سابقه مسلمانان و شيعيان در اين كشور كه توسط آدم‌خواران تكفيري هر روز ادامه دارد و قتل‌هاي فجيع كودكان شيعه با شيوه‌هايي كه دل هر انساني را به درد مي‌آورد و پخش غرورآميز! اين جنايات در فضاي مجازي، بهترين خدمت اين افراد به اسلام ستيزي! و اسلام هراسي مورد نظر استكبار و غربي‌هاست.

تخريب قبور مطهر صحابه پيامبر اكرم(ص) و امام علي(ع) و فرزند جعفر بن ابي‌طالب(ع) و نيز هتك مقدسات مسلم اسلامي، فتاواي جعلي و ضد اسلامي جهاد نكاح، قتل موافقان اسد، ترور علماي بزرگ و معتدل اهل سنت مانند شيخ البوطي و ديگران، همسويي عجيب مواضع برخي مفتي‌ها با رژيم صيهونيستي و آمريكا در بحث سوريه، فلسطين و بلاد اسلامي، كشتار كم سابقه شيعيان در پاكستان، از جمله عواملي است كه زمينه ساز وقوع چنين حوادثي شده است.

 

انتشار یادداشت در سرویس سیاسی روزنامه جوان

 http://www.javanonline.ir/vdceww8npjh8xoi.b9bj.html
انتشار یادداشت در سرویس  استانهای روزنامه جوان

http://www.javanonline.ir/vdcdjx0kzyt0sj6.2a2y.html
انتشار یادداشت در پایگاه خبری مرصاد
http://www.mersadnews.ir/?p=33722
انتشار یادداشت در پایگاه خبری توسعه
http://www.tuseah.com/next.aspx?asp=132
انتشار یادداشت در سایت دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت
http://www.dmsonnat.ir
ادامه مطلب...

Shokrinia
Shokrinia
 
ا Copyright © 2013 Shokrinia.ir All rights reserved ا

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج