Shokrinia
Shokrinia
تكفيري‌ها در بين اهل سنت جايگاهي ندارند

تكفيري‌ها در بين اهل سنت جايگاهي ندارند

 رسول شکری نیا

اقدام متحجرانه، غير انساني و غيراسلامي تعداد معدودي از عناصر تكفيري و سلفي در مصر و به شهادت رساندن عالم شيعه و تعدادي از شيعيان اين كشور، موجي از تنفر، بغض و كينه نسبت به اين اقدامات را در بسياري از كشورهاي اسلامي و حتي غير اسلامي برانگيخت.

اين حركت هدايت شده، ضد آموزه‌هاي شريعت مقدس اسلام و مشي پيامبر مكرم(ص) بوده و بسياري از علماي جهان اسلام، بزرگان و علماي اهل سنت و الازهر را درپي داشت.

پيروزي اسلام خواهان و به قدرت رسيدن محمد مرسي در مصر كه عليرغم برخي انتقادات به تصميمات و اظهاراتش، قابل قياس با رژيم مبارك نيست، از سويي جريانات ضد اسلامي را ناخشنود ساخته و از سوي ديگر متاسفانه فضا را براي برخي گروه‌هاي سلفي جهادي و تكفيري‌ها كه پيش از اين به دنبال خاستگاه حكومتي بودند، فراهم كرده است.

وقايع تاسف بار سوريه و قتل عام و نسل كشي كم سابقه مسلمانان و شيعيان در اين كشور كه توسط آدم‌خواران تكفيري هر روز ادامه دارد و قتل‌هاي فجيع كودكان شيعه با شيوه‌هايي كه دل هر انساني را به درد مي‌آورد و پخش غرورآميز! اين جنايات در فضاي مجازي، بهترين خدمت اين افراد به اسلام ستيزي! و اسلام هراسي مورد نظر استكبار و غربي‌هاست.

تخريب قبور مطهر صحابه پيامبر اكرم(ص) و امام علي(ع) و فرزند جعفر بن ابي‌طالب(ع) و نيز هتك مقدسات مسلم اسلامي، فتاواي جعلي و ضد اسلامي جهاد نكاح، قتل موافقان اسد، ترور علماي بزرگ و معتدل اهل سنت مانند شيخ البوطي و ديگران، همسويي عجيب مواضع برخي مفتي‌ها با رژيم صيهونيستي و آمريكا در بحث سوريه، فلسطين و بلاد اسلامي، كشتار كم سابقه شيعيان در پاكستان، از جمله عواملي است كه زمينه ساز وقوع چنين حوادثي شده است.

در اين بين اما سكوت استكبار، استعمار، رسانه‌هاي غربي و گروه‌هاي به ظاهر حقوق بشري در نوع خود قابل توجه و تامل است. سكوت حاكمان كشورهاي اسلامي نيز در اين فجايع از جمله موضوعاتي است كه به بحث تمايل آنان به حمايت از اين جنايات دامن مي‌زند.

ناگفته پيداست كه ائتلاف شوم وهابيت، سلفي‌ها و تكفيري‌ها بهترين دستاورد اين سلسله اقدامات براي آمريكا و اسرائيل است كه با كمترين هزينه، روزانه شاهد كشته شدن جمعي از مسلمانان و تخريب مقدسات آنان توسط خود آنان است و در بهترين شرايط نيز بهره‌برداري تبليغاتي خود را از آن مي‌برد كه: « مردم دنيا بدانيد اين اسلامي كه اينها از آن دم مي‌زنند، همين است.»

در ايران نيز كه اميد بسياري از مسلمانان در جهان به آن دوخته شده خوشبختانه علماي برجسته شيعه و اهل سنت در كنار حفظ مواضع مذهبي خود، وحدتي افتخارآميز، موضعي شفاف و عالمانه و همسو با تعاليم اسلام و پيامبر اعظم(ص) داشته و در مواقع ضروري، آشكارا آن را براي مردم تبيين كرده اند.

موج محكوميت اقدام تروريستي و ضد انساني اخير از سوي علماي اهل سنت اعم از شافعي مذهب و حنفي مذهب در كشور و مواضع معقولانه، منطقي و مطالق با شريعت مقدس اسلام، ناشي از همين درك عميق دارد كه در سخنان و بيانيه‌هاي آنان بدان اشاره شده و اين اقدامات را تنها سبب خرسندي دشمنان اسلام دانسته اند.

همزيستي مسالمت آميز شيعه و اهل سنت در كشور بزرگ ايران با وجود قريب به 100 سال اختلاف افكني استكبار، استعمار و ايادي آن و ده‌ها و بلكه صدها اقدام تروريستي، تخريبي و جريان سازي هاي مختلف، نمونه بارز مسير حقيقي اسلام و شريعت مقدس است كه دشمنان و تكفيري‌ها از گسترش آن به ساير بلاد اسلامي به شدت در هراس هستند.

لزوم هشیاري هرچه بيشتر در اين مسائل، رصد دقيق مواضع دشمنان و اختلاف افكنان و برخورد قاطع با عوامل تكفيري و سلفي‌هاي جهادي! كه مسير جهاد و عمل به آن را اشتباه مي‌روند در كنار موج گسترده اين محكوميت‌ها مي‌تواند آرامش را به فضاي جامعه مسلمين برگرداند و اين موضوع آزموني بزرگ براي مصر در جهت تحقق توان اسلام براي اداره حكومت در اين كشور خواهد بود.


رسول شکری نیا

Shokrinia
Shokrinia
 
ا Copyright © 2013 Shokrinia.ir All rights reserved ا

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج